İlçede, ASM'nin sağlık hizmetini engelleyen, polis ekiplerine pusu  kurmak, olaylara müdahaleyi engellemek için hendek kazan, yollara barikat kuran  terör örgütü mensuplarına güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, ASM'nin  yaralı teröristlere ilk yardım hizmeti için kullanıldığı ortaya çıktı. Örgüt mensuplarının ilçedeki olaylar sırasında asılsız ihbar ile  çağırdıkları ve belirtilen adrese giden ambulansta yağmaladıkları malzemeleri de  çatışmalarda yaralanan teröristlerin tedavisi için kullandığı öğrenildi. 
 
 İlçe halkına sağlık hizmeti yaklaşık 2 haftadır engellenen ASM'de  sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından yapılan ilk incelemede yaklaşık  12 bin lira değerindeki aşıların tümünün elektrik kesintisinden dolayı bozulduğu,  5 dizüstü bilgisayar, 2 masaüstü bilgisayar ve 3 monitörün çalındığı, camların ve  kapıların kırıldığı tespit edilmişti. 
 
Mezarlığı ve camiyi de "üs" gibi kullanmışlardı 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK yandaşlarının Abdulkadir  Paşa Mahallesi'ndeki Hacı Şemsettin Yusma Camisi'ni mühimmat deposu olarak  kullandığı ortaya çıkmış, cami içi ve çevresinde yapılan incelemede, üstü seccade  ile örtülü çok sayıda roketatar, uzun namlulu silah, bu silahlara ait mermi,  molotofkokteyli ve örgütsel doküman ele geçirilmişti. 
 
 Silvan'da Tekel Mahalle Mezarlığı'nda güvenlik güçlerince yapılan  aramada ağaçlara ve mezarlara gizlenmiş çok sayıda molotofkokteyli, el yapımı  patlayıcı ve bomba yapımında kullanılan malzemeler bulunmuştu.