Hakkari Valiliği, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Yüksekova ilçesinde düzenlenen operasyonda güvenlik güçlerine saldırıda bulunan terör örgütü mensuplarından önemli bir kısmının etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, ilçede, terör olaylarını arttırmak, vatandaşların mal ve can güvenliğini tehdit etmek, huzur ve asayiş ortamını ve kamu güvenliğini bozmak amacıyla terör örgütü mensuplarının Mezarlık, Eskikışla (Orman) mahallelerinde hendekler açıp, bariyer ve barikatlarla bombalı tuzaklamalar yaparak nöbet kulübeleri kurduğunun tespit edildiği anımsatıldı.

Güvenlik güçlerine havan, roketatar ve ağır makinalı silahlarla saldırıda bulunması üzerine vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu güvenliği ve düzeninin tekrar tesis edilmesi amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, dün gece saat 23.30'dan geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle güvenlik kuvvetlerimizce bahse konu mahallelere yönelik operasyonlar başlatılmıştır. Bu operasyonlar esnasında terör örgütü mensuplarınca güvenlik kuvvetlerimize havan, roketatar ve ağır makinalı silahlarla (Cami minaresinden dahi) yoğun saldırılarda bulunulmuş, vatandaşlarımız sokağa çıkmaları ve canlı kalkan olmaları yönünde tehdit edilmişlerdir. Yapılan aramalarda, terör örgütü mensuplarına ait uzun namlulu silahlar ve mühimmatları ele geçirilmiştir."
Açıklamada, yapılan operasyonlar sonucunda güvenlik kuvvetlerine saldırıda bulunan terör örgütü mensuplarından önemli bir kısmının etkisiz hale getirildiği, örgüt mensuplarınca kazılan hendeklerin kapatıldığı, bombalı tuzaklamaların temizlendiği ve yoldaki bariyerlerin kaldırılarak terör unsurlarınca kullanılan kulübelerin imha edildiği vurgulandı.

- Teröristler roketatarla vatandaşın evini vurdu


Çeşitli yazılı ve görsel medyada bir vatandaşa ait 3 katlı evin güvenlik kuvvetlerince atılan roketatarın isabet etmesi sonucu yandığı ve operasyonlar esnasında vatandaşların da yaralandığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"Operasyonlar sırasında güvenlik kuvvetlerimizce roketatar silahı kullanılmamış olup; bahse konu 3 katlı evin terör örgütü mensuplarınca atılan roketatar sonucu yandığı tespit edilmiştir. Valiliğimize ve Yüksekova Kaymakamlığımıza vatandaşlarımızın yaralandığına dair herhangi bir müracaat da olmamıştır. Yüksekova ilçemizde bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar sağlanmasıyla birlikte sokağa çıkma yasağı kaldırılacak olup bu zaman zarfında vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı konusunda ve operasyonlar esnasında göstermiş oldukları yardım ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz."