Mardin'in Dargeçit ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca yola yerleştirilen patlayıcının zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu 3 meslektaşıyla birlikte şehit olan polis memuru Mehmet Hüseyin Balta, memleketi Diyarbakır'da toprağa verildi.

Balta'nın Türk bayrağına sarını naaşı Mardin Emniyet Müdürlüğündeki  törenin ardından Diyarbakır'ın Çınar ilçesine getirildi. Balta'nın cenazesi,  Aşağıkonak Mahallesi'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
 
İstanbul'da ikamet ettikleri için Mardin'deki törene yetişemeyen baba  Alihan ve anne Adule, cenaze namazı ve defin işlemlerine katıldı. Şehidin naaşı  mahalle mezarlığında toprağa verilirken yakınları gözyaşı döktü.
 
Balta'nın evli 2 çocuk sahibi olduğu öğrenildi.
 
ŞEHİT ANNESİ Kürtçe AĞITLAR YAKTI
 
Mardin'in  Dargeçit İlçesi'nde PKK'lıların polis zırhlı aracına düzenlediği bombaldı saldırıda şehit olan 4 polisten, 31 yaşındaki Hüseyin Balta'nın cenazesi Mardin'de düzenlenen törenin ardından memleketi Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Aşağı Konak Köyü'ne getirildi.
 
Yoğun güvenlik önlemleri düzenlenen cenaze töreninde şehit polis memuru Hüseyin Balta'nın annesi Adile Balta ve yakınları tarafından Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi. Şehidin babası Alihan Balta'nın metanetli olduğu gözlendi. Yakınları tarafından güçlükle yatıştırılan anne Adile Balta ise tören mangasında görevli polisin taşıdığı oğlunun fotoğrafını eline alarak gözyaşları döktü. Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde şehit için kılınan cenaze namazının ardından polis memuru Balta, toprağa verildi.
 
VALİ TAZİYE ÇADIRINDA
 
Şehit polis memuru Hüseyin Balta için toprağa verildiği köyünde taziye çadırı kuruldu. Akşam saatlerinde beraberindeki 7'inci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile birlikte taziye çadırına gelen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, şehit için Fatiha okumasının ardından köyden ayrıldı.