Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, bakan olduktan sonra ilk ziyaretini memleketi Ardahan'a yaptı. Topçu, ''Bizim dedelerimiz dün Çanakkale'de süngüyle topla mücadele ederken bugünde bizler Der Spiegel'le, BBC'yle, Reuters'la, CNN'le karşı karşıyayız ve bunlarla mücadele ediyoruz'' dedi.


Havayoluyla Kars'a oradan da karayoluyla Ardahan'a geçen Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Çamlıçatak köyü mevkiinde yoğun bir kalabalık tarafından karşılandı. Bakan Topçu, daha sonra Ardahan Valiliğini ziyaret etti.

Topçu burada yaptığı konuşmada,


“Arkasında 7 düvelin bulunduğu bölücü Terör örgütü şu anda ülkemize ve milletimize karşı 40 yıl olduğu gibi özel savaş durumuna devam etmektedir. Devletimiz güçlüdür, milletimiz sabırlı ve iradelidir. Şimdi buraya gelirken bir şehidin evinden geliyoruz? O şehidimizin eşinin iradesi, kardeşlerinin iradesi bir tamam 78 milyonun iradesidir. Bu ülkede yaşayan Kürt'üyle, Türkmen'iyle, Çerkez'iyle, Laz'ıyla, Arap'ıyla, Arnavut'uyla kim kendini ne şekilde tanımlarsa tanımlasın hep beraber servi önümüze koyanların önünde söylediği gibi dedelerimizin.


Evet ben Kürt'üm, ben Türkmen'im, Çerkez'im, Laz'ım, Arap'ım, Arnavut'um ama ben ay yıldızlı al bayrak altında bir ve beraber kıyamete kadar yaşamaya kararlı büyük bir Türk milletiyim. Biz inşallah devlet, hükümet, millet, insanımızı doğduğu yerde doyuracak, karnını tok başını dik hale getireceğiz, birinci sınıf vatandaş olacak, tam bağımsız güçlü bir Türkiye olacak. Bu da yetmeyecek Allah'ın izniyle bu millete medeniyet coğrafyamızın bir tamamında dilde, işte, fikirde bir olacağız inşallah. Ahıska ve Ardahan denildiği zaman burnumun kemikleri sızlar derler ya burada aynen öyledir. Ama ben medeniyet coğrafyamızda Halepçe'deki katliama da burnumun kemikleri sızlar, Suriye'de olanlara da sızlıyor, Irak'ta olanlara da sızlıyor. Çünkü ben şuna inanıyor ve iman ediyorum 'Biz ancak ve ancak kardeşiz' ve ben onun için evet Türkiye Cumhuriyetinin Kültür Bakanıyım resmen, manen medeniyet coğrafyamızın bir tamamının Kültür bakanıyım. İnşallah bu ziyaretim buradaki birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize vesile olur. Ardahan'ımız diğer sınır serhat boylarımız gibi hak ettiği yeri bulur ve neticede Ahıskalı şairimizin dediği gibi? Ahıska'nın işgali sırasında Ahıska can idi gitti, lisanı dil idi bitti, Sultan Hamid'e selam olsun İstanbul'un kilidi gitti. Hakkari, Ardahan, Edirne ve bu gibi yerlere sahip olacağız ki Ankara'nın kilidi sağlam olsun. Devlet inşallah bu bilinçtedir, millet inşallah bu bilinçtedir. Allah bu belayı milletimin üzerinden kaldırsın, Çünkü medeniyet coğrafyasının bir tamamının gözü Ankara'dadır. Türk dünyası ve İslam dünyasından herkesin gözü bizde, inşallah biz bütün medeniyet coğrafyamıza tekrar el uzatacak, kol uzatacak güce ve imkâna kavuşacağız."


"Devletimiz çok güçlü, bölücü terörle mücadelede çok kararlı ve bizim buraların ifadesiyle tekne kazır gibi kazanacağız Allah'ın izniyle" diyen Topçu,

"Ama terörle mücadele çok yönlü ve çok kapsamlı, herkese görev düşüyor. Devletin görevi var, milletin görevi var, medyanın görevi var, sermayenin görevi var ve herkesin bir görevi var. Ve daha ötesi dostlarımız dediğimiz uluslar arası anlaşmalarla birbirimize bağlı olan Avrupa birliği ülkeleri, kısaca Batı dediğimiz dostlarımıza da görev düşüyor. Buradan Ardahan'dan dostlarımıza bir kere daha uluslar arası anlaşmalar gereği, dostluk gereği bir kere daha çağrıda bulunuyorum? Türkiye Cumhuriyetinin dostluğu herkes için çok önemlidir. Türk milletinin dostluğu da herkes için çok önemlidir. Umarım ki dostlarımız bizim dostluğumuzu kaybetmezler. Bölücü terörle yaptığımız mücadelede yanımızda yer alırlar'' şeklinde konuştu.