Asiltürk, parti genel merkezinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK  Parti ile seçim iş birliği görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK  Parti ile seçim ittifakını iki partinin iş birliği olarak nitelendiren Asiltürk,  görüşmelerin olumlu sonuçlanmasına ilişkin umudunu koruduğunu bildirdi.

İş birliğine yönelik görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Asiltürk, "Hala bu görüşmeler devam ediyor. Bugün bile görüşülüyor.  Biliyorsunuz bizim bu seçim işbirliğinde hedefimiz grup kurmaktır. Tabii bu nasıl  olacak, listelerde arkadaşlarımız, nerede ne kadar yer alacaklar bugüne kadar bu  müzakereler yapıldı. Bugün de hala bitmediği için görüşüyorlar. O netleşmediği için kesin bir şey söyleyemiyoruz ama bu çalışmalar şu anda da yapılıyor" dedi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR
 
Asiltürk, AK Parti Saadet Partisi'nin seçim iş birliğinin  gerçekleşmesi durumunda farklı bir neticenin alınacağına işaret ederek, "Öyleyse  burada bizim de grubumuz olsun. AK Parti de bu seçim iş birliğinden yararlanır ama biz de grup kuracak şekilde Meclis'e girelim. Bu çalışmanın bu kadar uzun sürmesi bunu nasıl gerçekleştireceğiz çalışmasıdır" ifadelerini kullandı.
 
AK Parti ile iş birliğinin hükümet kurabilecek bir sonuç  verebileceğini ümit ettiklerini ifade eden Asiltürk, "Arkadaşlar çoğu zaman bana bunu sordukları zaman 'gaibi Allah bilir' diyorum. Yükselme olacağı söylenebilir ama şu kadar artar denilemez. Toplumda da bu böyle hissediliyor. Ona biz bereket  diyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
AK PARTİ İLE GÖRÜŞÜRKEN BAŞKA BİR YERLE GÖRÜŞEMEYİZ
 
AK Parti ile seçim iş birliği görüşmelerini sürdürürken bir başka  partiyle benzer görüşme yapmalarının ilkeleriyle bağdaşmayacağını dile getiren  Asiltürk, "Biz çok dürüst hareket etmeyi kendimize görev bilen kişileriz, böyle bir inançta insanlarız. Bir tarafta AK Parti ile konuşurken başka bir yerle  konuşulmaz bizim inancımıza göre. Bitmediği için şu anda bir şey söylemek imkanı yok ama bittiği zaman bir zaman kalır da bu şey olur mu olmaz mı onu da bilemem"  diye konuştu.
 
Oğuzhan Asiltürk, AK Parti ile seçim işbirliği görüşmelerinin devam  ettiğini yineleyerek, "Bugün arkadaşlar bir şeye bağlarlarsa biter, biz de ilan  ederiz, onlar da ilan eder, biter" dedi.
 
İŞ BİRLİĞİ OLMAZSA TEK BAŞINA
 
AK Parti ile iş birliğinin sağlanamaması durumunda Saadet Partisi'nin tek başına seçime gireceğine dikkati çeken Asiltürk, şöyle devam etti:
 
"Şunu hemen hatırlatayım, bizim birinci görevimiz inandığımız  gerçekleri topluma anlatmaktır, Meclis'e girmek değildir birinci görev. Yani biz  Hakkı savunuyoruz ve o Meclis'e girsek daha büyük imkanlarla daha güzel savunulur  ama Meclis'e girip girmemek bizim elimizde olmadığı için biz ondan sorumlu  değiliz ama Hakkı tebliğ etmekten sorumluyuz. Biz bu görevimizi şimdiye kadar  yaptığımız gibi bundan sonra da yapacağız."

SAADET'İN GRUP ISRARININ SEBEBİ
 
Görüşmelerde, TBMM'de grup kuracak kadar milletvekili sayısı  istemelerinin nedenini Asiltürk şöyle açıkladı:
 
 "Grubunuz olmazsa bir defa Meclis'in idaresinde söz sahibi olamazsınız  çünkü Başkanlık Divanında gruplardan temsilciler bulunur grup sayısına göre.  Grubunuz olmazsa Meclis genel kurulunda kanun tekliflerinin görüşülmesi sırasında  gruba yaklaşık bir saat imkan verilir, siz şahsınız adına söz alırsanız 10 dakika  ya konuşursunuz ya konuşamazsınız. Ayrıca daha önemli bir şey daha var, grubunuz  olursa her hafta yaptığınız grup toplantısında Türkiye'nin meselelerinin çözümü  için ortaya koyduğunuz gerçeklerin hepsi bütün televizyonlarda anlatılır. Halbuki  grubunuz olmazsa 78 milyona hitap edeceğinize, 70 kişiye hitap etmiş olursunuz. O  kadar büyük fark var ki bunun için grup elzemdir bir partinin gelişmesi  fikirlerini yayabilmesi için."