Alınan bilgiye göre, Şırnak kent merkezinde terör örgütü yandaşı bir  grup, gece saatlerinde Uysal'ın evinin bulunduğu caddeye hendek kazıp, yolu  trafiğe kapatmak istedi. Grubu engellemeye çalışan Uysal, bir süre sonra evine  döndü.
 
 Ahmet Uysal'ın evine daha sonra uzun namlulu silahla ateş açıldı.  Uysal, terör örgütü yandaşlarına tabancayla karşılık verdi.
 
 Ölen ya da yaralanan olmadığı olayın ardından kaçan teröristlerin  yakalanması için polis çalışma başlattı.
 
 Hür Dava Partisi üyesi Ahmet Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  kazılan hendekler nedeniyle vatandaşın adeta evinde hapsedildiğini söyledi.
 
 Uysal, evinin önünde gece yaşananlarla ilgili şunları, ifade etti:
 
"PKK'lı bir grup, caddeye hendek kazmak için gece geldi. Onlara buna  izin vermeyeceğimi söyledim. Onlar da kimsenin buna engel olmayacağını  söylediler. Daha sonra evimi uzun namlulu silahla taradılar. Ben de ruhsatlı  tabancamla karşılık verince kısa süreli bir çatışma yaşandı ve karanlıktan da  istifade ederek kaçtılar."
 
  PKK'nın, halka büyük zulüm ettiğini vurgulayan Uysal, teröristlerin  bir gün hatasını anlayıp pişmanlık duyacağına inandığını belirtti.
 
 Uysal, şunları kaydetti:
 
 "Duamız, Allah'ın bu millete bir uyanış nasip etmesidir. Bu yapılanlar  akla ve mantığa aykırıdır. Kadın ve çocuklarının arasına gizlenerek Kürt  davasının yürütüldüğü tarihte görülmemiştir. Kadınlar ve çocukları kendilerine  canlı kalkan yapmak ve onların ölümüne sebebiyet verip bu ölümlerden siyaset  yapmak doğru değildir. Bu da tarihte görülmemiştir."