Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın ev sahipliğinde BM'de gerçekleştirilen yüksek düzeyli toplantıda, Türkiye'de düzenlenecek G20'nin öncelikleri ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne (SKH) katkısı ele alındı.
Türkiye, BM 70. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde BM Genel Merkezi'nde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi 2015 ve G20 konusunda yüksek düzeyli yan etkinlik düzenledi.
Türkiye'nin dönem başkanlığında 15-16 Kasım'da Antalya'da yapılacak G20 zirvesindeki görüşmelere zemin oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını G20 Zirvesi Şerpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu yaptı.
Başbakan Yardımcısı Yılmaz'la BM Kalkınma Programı (BMKP) Başkanı Helen Clark, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria da ana konuşmacılar arasında yer aldı.
-"G20'nin en önemli gündemi kapsayıcılık"-
Başbakan Yardımcısı Yılmaz, BM'deki Kalkınma Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıda, etkinliğe katılan ülke temsilcilerine bu yılın başkanı olarak G20 gündemi hakkında bilgi verdi.
G20'nin öncelikleriyle ilgili bilgi veren Yılmaz, Türkiye'nin dönem başkanlığı içinde kapsayıcılık, uygulama ve yatırım prensiplerinin öne çıkarılacağını söyledi.
Yılmaz, düşük gelirli ülkelere odaklanılacağının altını çizerken, "Bu yıl G20'nin en önemli gündemini kapsayıcılık oluşturacak" dedi.
Düşük gelirli ülkelerin katılımının o ülkeler için olduğu kadar gelişmiş, kalkınmakta olan ülkeler ve küresel ekonomik için de iyi olacağını belirten Yılmaz, bu sürecin çok iyi bir koordinasyon ve daha kapsayıcı bir yaklaşım gerektirdiğini vurguladı.
Yılmaz, yatırım konusundaki önceliğin ise küresel altyapı açığının kapatılması olacağını dile getirerek, OECD'nin bu konuda gelecek 15 yıl içinde 70 trilyon doları bulan yatırım gerektiği tahmininde bulunduğunu hatırlattı.
-Cinsiyet ayrımı-
OECD ülkeleri içinde eşitsizliğin son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktığını bildiren Yılmaz, kadın ve gençlerin en savunmasız gruplar olmaları nedeniyle özel ilgiye ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Yılmaz, G20'nin geçen yıl 2025 yılına kadar cinsiyet ayrımını yüzde 25 oranında düşürmeyi hedeflediği anlatarak, bu hedefin 100 milyon kadının iş gücüne katılmasını sağlayacağını ifade etti.
W20 (Kadın 20) grubu da Türkiye dönem başkanlığının bir yeniliği olarak dikkati çekiyor.
Başbakan Yardımcısı? Yılmaz ayrıca, Türkiye'nin başkanlığında G20'de ilk defa G20 Finans Bakanları ve düşük gelirli ülke finans bakanlarının toplantısının gerçekleştirileceğini bildirdi.
2 Ekim'de G20 Enerji Bakanları toplantısının yapılacağının bilgisini veren Yılmaz, bu yıl Sahraaltı Afrika Ülkelerine odaklanan G20 Enerji Eylem Erişim Planı'nın bitirilmiş olacağını kaydetti.
-Sığınmacı sorunu-
Toplantıda sığınmacılar sorununun bir ülkenin değil küresel bir sorun olduğunu bildiren Yılmaz, bu nedenle soruna cevabın da küresel olması gerektiğini ifade etti.
Yılmaz, Türkiye'nin 2 milyon Iraklı ve Suriyeli barındırdığını ve bugüne kadar 7 milyar 600 milyon dolar harcadığını belirterek, dayanışmanın insanlık değerleri açısından önemli olduğunun altını çizdi.
Bu arada, BM 70. Genen Kurul genel görüşmeleri çerçevesinde gerçekleştirilen Kalkınma Zirvesi'nde, 2015 sonrası kalkınma gündemi kabul edildi.