Yücel KAYAOĞLU ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yarın açıklanacak AK Parti'nin seçim beyannamesinde çalışan kesimlerden emeklilere, genç işsizlerden, öğrencilere, esnaf kesiminden tarım kesiminde çalışanlara kadar toplumun tüm kesimlerinin beklentilerini ve taleplerini karşılayacak vaatlere yer verilecek. Beyanname, iki farklı kitapçık halinde bastırılacak. Vatandaşlara dağıtılacak ve kampanyada kullanılacak beyanname kısa cümlelerden oluşan 100'e yakın başlıktan oluşacak. Diğer beyanname kitapçığında vaatlerin detayları yer alacak.  Vatandaşın yaşam standardını artıran vaatlerin bulunduğu beyannamenin en önemli bölümünü, toplumun dezavantajlı kesimleri ile emeklilere yönelik yapılacak iyileştirmeler oluşturuyor. AK Parti kurmayları, 13 yıllık süre içinde Türkiye'nin alt yapı çalışmalarına, büyük projelerine kaynak ayırdıklarını, bundan sonraki süreçte ise asgari ücretle geçinen kesimler ile emeklilerin hayat standardını yükseltecek projelere ağırlık verileceğini dile getirdi. Bu kapsamda, asgari ücretin artırılması ile işverene gelecek ek yük devlet tarafından sübvanse edilecek. Böylelikle, işverenin maliyet artışını gerekçe göstererek, “çalışan sayını düşürmesinin” önüne geçilecek.
SON SÖZ BAŞBAKANDA
Emeklilere yılda bir kez ikramiye verilmesi, yaşını doldurmasına rağmen prim gün eksiği bulunan ve prim gün sayısı dolmasına rağmen emeklilik yaşının gelmesini bekleyen yaklaşık 600 bin kişiyle ilgili bir vaadin beyannamede yer alıp almayacağı konusundaki son kararı ise Başbakan Davutoğlu'nun vereceği belirtiliyor. 2000 sonrası emekli olanlarla ilgili yaşanan intibak problemine ilişkin bir çözüm teklifinin de beyannamede yer alacağı ifade ediliyor.
400 bini kamuda, 800 bini de belediyelerde çalışan taşeron işçiler için kısa süre içinde bir düzenleme yapmak yerine, detaylı bir personel rejimi düzenlemesi yapılarak tüm çalışanların bu kapsamda değerlendirilmesi planlanıyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması bu çerçevede gündeme gelebilir.
 AK Parti, 7 Haziran'da kıl payı milletvekilliği kaçırdığı 21 il için de ayrı bir kampanya hazırladı. Başbakan Davutoğlu, önce tüm adaylarla gruplar halinde görüşecek. Söz konusu 21 ille ilgili ise ayrı bir toplantı yapılacağı belirtiliyor.