Yunan yetkililere göre, Yunan sahil güvenlik gemisi Türkiye'den yola çıkan ve sığınmacıların bulunduğu tekneye yanlışlıkla çarptı. Görgü tanıklarına göre çarpışma sonrası sığınmacıların bulunduğu tekne 3 dakikada içinde battı. Çarpışma sonucu biri bebek, üçü çocuk ve üç yetişkin hayatını kaybetti, bir kişi de kayboldu. 


Yaşamını yitiren bir kız çocuğunun cesedini Yunan sahil güvenliği buldu. İsmi açıklanmayan kız çocuğunun cansız bedeni Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından sudan alınarak, ceset torbasının içine konuldu. 


Teknedeki diğer 31 kişinin ise kurtarıldığı belirtildi. Yunan yetkililer, olayla soruşturma başlattı. 


AFGAN SIĞINMACI ÖLDÜRÜLDÜ 


Bulgaristan-Türkiye sınırında da, ülkeye kaçak yoldan girmeye çalışan Afgan sığınmacılara Bulgar polisi saldırdı. Saldırıda bir Afgan sığınmacının hayatını kaybettiği belirtildi.


AB'NİN SIĞINMACI POLİTİKASINI DEĞİŞTİREN ÖLÜM 


Bodrum'da geçtiğimiz 2 Eylül'de lastık botun su alıp ters dönmesi sonucu 3 yaşındaki Aylan Kurdi, annesi Zahim Kurdi ve kardeşi Galip Kurdi ile birlikte yaşamını yitirmişti. Aylan Kurdi'nin cansız bedeni Bodrum sahiline vurmuştu.

Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin fotoğrafları dünyada gündem oluşturmuş, AB sığınmacı politikasında değişiklik yapmak zorunda kalmıştı.