İran'ın Maku Fermandarı Şahin Alizadeh Başkanlığı'ndaki heyeti Ağrı Valisi Musa Işın ve Iğdır Valisi Davut Haner hükümet konağı girişinde karşıladı. Valilik binasındaki Ahmedi Hani Toplantı Salonu'nda gerçekleşen 78'in Alt Güvenlik Toplantısı'na Türkiye'den Heyet Başkanı Vali Musa Işın, Iğdır Valisi Davut Haner, Doğubayazıt Kaymakamı ve Sınır Mülki İdare Amiri Ulaş Akhan, Ağrı ve Iğdır İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri, Sınır Birlik Komutanları ve Gümrük Müdürleri ile İranlı heyet katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Musa Işın, İran Heyeti Başkanı ve Maku Fermandarı Şahin Alizadeh ile heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve İran sınır illeri arasında güzel bir işbirliğinin olduğuna değinen Vali Işın, “Toplantıda bu işbirliğinin geliştirilmesi, terör olayları, sınır güvenliği, kaçakçılık ve sınır kapılarındaki sorunları ele alacağız. Daha önce ele aldığımız meselelerin son durumlarını değerlendirip, bundan sonra atılacak adımları kararlaştıracağız" dedi.

İran toplumu ile kültürel ve dini bir ortaklığın tarihten bu yana devam ettiğini belirten Vali Işın, Muharrem Ayı'na değinerek, “Hazreti Hüseyin bu ayda Kerbale'da şehit edilmiştir. Onun siyasi ihtiraslar uğruna acımasızca şehit edilmesi, Peygamberimizi ve onun ehl-i beytini muhibi tüm müminleri derinden yaralamış, mümin kalpler yanmış, asırlar geçse de bu yangın ve gözyaşları dinmemiştir. Bu vesile ile acının ve gözyaşının doruk noktası olan Muharrem Ayı ve Aşure taziyelerimi zatıalilerinizi, değerli heyet üyeleriniz; İran İslam Cumhuriyeti Devleti, milleti ve tüm İslam alemine şahsım ve heyetim adına belirtirim" diye konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrasında heyet başkanları tarafından toplantı kararları imzalandı. Toplantı sonrasında heyetler karşılıklı hediye takdiminde bulundu.