Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin hakkında verdiği yakalama kararı üzerine gece saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu'nda gözaltına alındı.


Büro çıkışında bekleyen bir grup, Tahir Elçi'nin gözaltına alınmasını alkış ve sloganlarla protesto etti.

Polise teslim olurken açıklama yapan Tahir Elçi, “Bu manzara Türkiye'de ifade özgürlüğünü çok çarpıcı şekilde gösteriyor" dedi.
Tahir Elçi, zırhlı polis aracı, TOMA ve iki minibüs çevik kuvvet polisi eşliğinde Diyarbakır Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Sağlık kontrolünün ardından Elçi, sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a gönderildi.

Elçi, Atatürk Havalimanı'ndan Bakırköy Adliyesi'ne getirildi. Tahir Elçi'yi savunmak için çok sayıda avukat da adliyeye geldi.

İfadesinin alınmasını beklerken tutuklamaya maruz kaldığını dile getiren Elçi, "Sözlerimizin arkasındayız" diye konuştu.


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 2 saatten fazla sorgulanan Tahir Elçi, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ekim'de CNN Türk'te bir programa katılan Tahir Elçi'nin "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir'' sözleri nedeniyle soruşturma başlatmıştı.


Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği de Elçi hakkında ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

ANKARA'DA PROTESTO


Öte yandan, olayı protesto etmek isteyen çeşitli derneklere üye avukatlar, cübbelerini giyerek Ankara Adliyesi önünde toplandı.
Grup adına açıklama yapan Avukat Teoman Özkan, "Bir hukuk insanının, anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış haklar hiçe sayılarak düşüncelerini açıklamasından dolayı hakkında yakalama kararı verilmesi ve gözaltı işlemi yapılmasını kabul etmiyoruz" dedi.