Daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya ulaşmak amacıyla Türkiye'ye gelen yabancılar, Antalya'da yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nden göçmenlerle ilgili olumlu kararlar çıkmasını bekliyor.
Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine gelenler arasında bulunan Afganistan uyruklu Behrouz Sattar (25), basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 5 bin avro verdiği kişiler tarafından önce İstanbul'a, daha sonra ise Çanakkale'ye getirildiğini ve birçok yakınını yolda kaybettiğini söyledi.
Suriye'den yaklaşık 10 gün önce yola çıkan Lebuda Abdül Belam (32) ise Avrupa'ya gitmek isteyen pek çok Suriyelinin yaşamını yitirdiğini aktardı.
İran'ın başkenti Tahran'dan çıktıkları yolculukta dayısını kaybeden Amir Giryar (23), öğrenim hayatına Avrupa'daki bir ülkede devam etmeyi amaçladığını ifade etti.
Afgan Muhammed Akin da ülkesinde güvende olmadıklarını anlatarak "Bu yüzden Avrupa'ya gitmek istiyoruz ancak burada da yemeğimiz, suyumuz yok. Geçiş hakkı istiyoruz. Avrupa'ya ulaşmak için bir şekilde Yunanistan'a geçmek zorundayız" diye konuştu.
Ülkesinde geçirdiği kaza nedeniyle sağ ayağı protez olan Afgan Muhammed Reza ise Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye ulaştığını kaydetti.