ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'da düzenlenen G-20 Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenledi. Obama'nın basın toplantısında gündem, Paris saldırısı, IŞİD'le mücadele ve mülteciler sorunu oldu. 


"IŞİD denilen zalim örgütü yok etmek hedefimizdir" diyen ABD Başkanı Obama, koalisyon olarak IŞİD'e karşı operasyonları artırdıklarını söyledi.

IŞİD'e karşı uyguladıkları stratejiyi değiştirecekleri yönündeki beklentileri boşa çıkararak günün sonunda işleyecek stratejinin mevcut strateji olacağını ifade eden Obama, Ortadoğu'ya Amerikan askeri gönderilmesinin "yanlış" olacağını vurguladı. 


Obama, "Yaptıklarımızı göz önüne alın. Askeri bir stratejimiz var. Suriye ve Irak'ta sahaya destek veriyoruz. Eğitim veriyoruz. Petrolu kesmeye çalışıyoruz. IŞİD'in finansmanını azaltmaya çalışıyoruz" dedi. 


IŞİD'le mücadelenin biraz zaman alacağını da vurgulayan Obama, "IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatlar kesiliyor. IŞİD üyeleri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak" şeklinde konuştu.

"GÜVENLİ VEYA UÇUŞA YASAK BÖLGE AMACA ZARAR VERİR"


ABD Başkanı Obama, IŞİD ile mücadelede "güvenli veya uçuşa yasak bölge"nin "amaca zarar verici" olduğunu belirterek böylesi bir alan kurmanın saha operasyonu gerektireceğini söyledi.

"ESAD'IN SURİYE'NİN GELECEĞİNDE YERİ YOK"


Suriye'de siyasi çözüm noktasında, hala taraflar arasında Suriye Devlet Başkanı Esad'ın durumu konusunda farklılıklar bulunduğunu belirten ABD Başkanı Barack Obama, "Bizim görüşümüz hala onun Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde" dedi.

"BİZE ÖZEL İSTİHBARAT GELMEDİ"


Paris saldırısıyla ilgili kendilerine özel bir istihbarat gelmediğini belirten Obama, Paris saldırısı sonrası Fransa ile istihbarat ve askeri paylaşımı artıracaklarını da vurguladı. 

"KİMSE TÜRKİYE KADAR YÜK TAŞIMIYOR"


"Suriyeli sığınmacılara kalbimizi kapatmamalıyız" diyen ABD Başkanı Barack Obama, "Kimse Türkiye kadar sığınmacı yükü taşımıyor" dedi.