İstanbul Üniversitesi (İÜ) önünde eylem yapan ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis tarafından müdahale edildi.
Alınan bilgiye göre, İÜ Hukuk Fakültesi'nde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel'in katılımıyla yapılması planlanan "Özyönetim Paneli"ne izin verilmedi.
Bunun üzerine, aralarında Yüksek ile Tuncel'in de bulunduğu bir grup, İÜ'nün Beyazıt'taki Merkez Kampüsü önünde toplandı. Polis, üniversitede yoğun güvenlik önlemi aldı.


Sebahat Tuncel, burada yaptığı açıklamada, panelin iptalini sabah saatlerinde öğrendiklerini öne sürdü.
Öğrencilerle Valilik ve okul yönetimiyle görüştüklerini bildiren Tuncel, "Bu konuda sorun çıkmasını istemediğimizi, demokratik özerklik tartışması yapacağımız bu programın bizim programımız olmadığını, kendi öğrencilerinin düzenlediğini ifade ettik. 'Özyönetim Türkiye'de sorunlara çözüm olabilir mi'yi tartışmaya geldiğimizde karşılaştığımız tablo bu" diye konuştu.
Yüksek ise Türkiye'nin yönetim sisteminin tartışılması gerektiğini ve panelin iptal edilmesinin yanlış olduğunu savunarak, "İÜ yönetimini kınıyorum. Demokrasi böyle olmaz. Biz fikirlerimizi üniversitede de, sokaklarda söylemeye devam edeceğiz" dedi.

Üniversitenin giriş kapısı önünde oturma eylemi yapan grup, uyarılara rağmen dağılmayınca polis müdahalesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.