Yücel Kayaoğlu-İsmail Sonsuz-Raşit Aydoğan
Genel seçimlerinden sonra ilk kez toplanan Meclis Genel Kurulu’nda milletvekilleri için yemin töreni düzenlendi. TBMM’deki haraketlilik sabah saatlerinde başladı. Davetiyesi olmayanlar içeri alınmadı. Ayrıca güvenlik birimleri salonda bomba uzmanı bir köpekle arama yaptı. Son dakikacı bazı milletvekilleri önce kayıt işlemlerini tamamladı ardından yemin etti. 
DAVUTOĞLU BEKLEMEDİ
 Meclis teamülleri gereği ilk yemini geçici Meclis Başkanı görevini yürüten Deniz Baykal etti. Sonra kürsüye engelli milletvekilleri geldi. İllerin alfabetik sırasına göre yemin süreci devam etti. Başbakan Davutoğlu ve CHP’li Mustafa Balbay, mazeretleri sebebiyle illerini beklemeden Ankara milletvekilleri yemin ederken araya girerek ant içti.
DEMİRTAŞ AMELİYATTA
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun salona girişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin anons edildiği anda oldu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanına yönelik alkışlar arasında yerine oturdu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sinüzüt ameliyatı olduğu için yemin törenine katılamadı. Yemin edemeyen diğer milletvekilleri gibi Demirtaş da bir sonraki Genel Kurul toplantısında ant içecek.
SAYGI DURUŞUNA RET
CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis kapalıyken meydana gelen terör saldırılarında can verenler için saygı duruşunda bulunulmasını istedi. Baykal, “TBMM henüz göreve başlamamıştır. Göreve başlamanın törensel düzenini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Daha sonra bu ve buna benzer bütün önerileri değerlendiririz” cevabını verdi.
1991’İN BENZERİ
 1991’deki törende yeminini Kürtçe tamamladığı için kürsüden indirilen ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana, dün yeni bir krize imza attı. Başlarken Kürtçe olarak, “Biji aşiti (Yaşasın Özgürlük)” diyen ve yemin ederken “Büyük Türk milleti” yerine “Büyük Türkiye Milleti” ifadesini kullanan Zana, kürsüden indi. “Metin aynen okunmamıştır” diyen Baykal, yemini tekrar etmeye davet etti fakat Zana salonu terk etti. Bu sırada izleyici locasında oturanlar durumu alkışlarla protesto etti.  Zana’nın ne söylediğini anlayamayan Başbakan Davutoğlu ve hükümet üyeleri, Kürtçe bilen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan yardım aldı. 
ASLAN DA ARAPÇA KONUŞTU
HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ise, yemine başlamadan önce Arapça olarak, “Kardeşlik ve halklar arası selamet için” ifadesini kullandı. Aslan’ın yemini, ant içmeye başlamadan önce bu sözleri söylediği için geçersiz sayılmadı.

ZANA YORUMU: BENDEN ALMAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin bir saatlik bölümünü izledikten sonra TBMM’den ayrıldı. Erdoğan’a, makam aracına kadar çok sayıda milletvekili eşlik etti. Leyla Zana’nın Genel Kurul’da yemin metni dışına çıkmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Erdoğan, “Benden almayın” karşılığını verdi.