Yunan basın-yayın organları, Çipras’ın, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerine geniş yer verdiği haberlerinde, Yunan Başbakan'ın Türkiye’den sığınmacı sorunu konusunda istediğini alamadığı, buna rağmen Ankara ziyaretinin her halükarda olumlu geçtiği değerlendirmesinde bulundu.

Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesi, haber yorumunda, Ankara’da, Çipras’ın, Türkiye’nin, kendi topraklarında "sıcak nokta" (hotspot) denilen geçici göçmen kabul-kayıt merkezleri oluşturulması konusundaki itirazıyla karşılaştığını yazdı.

To Vima gazetesi ise “Çipras’ın Ankara ziyaretinden sonra Türk-Yunan ilişkilerindeki ortam daha bulanıklaştı” başlığı altında yayımladığı haberinde, Çipras’ın Türkiye ziyareti sırasında sığınmacı konusunda hiçbir anlaşma sağlanamadığı savunuldu.

"FARKLI BİR ORTAM OLUŞUYOR"

Başbakan Davutoğlu’nun sığınmacı kriziyle ilgili sadece ortak devriye konusuna ilgili gösterdiğini ve görüşmelere “ustaca” bir şekilde Kıbrıs ve Ege konusunu dahil ettiği belirtilen haberde, "Aleksis Çipras, iki günlük Türkiye ziyaretinden Türkiye’nin çözümün bir bölümünü üstlenmesi konusundaki niyetiyle ilgili Ahmet Davutoğlu’dan kuru bir ‘hayır’ alarak Atina’ya dönüyor. Ancak, iki başbakanın Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki açıklamalarından anlaşılıyor ki, iki ülke arasında önceki yıllardan farklı bir ortam oluşuyor” ifadeleri yer aldı.

Ethnos gazetesi, Çipras’ın, Ankara ziyaretinde Türk topraklarında “sıcak noktalar” oluşturulması konusunda ısrar ettiğini ancak Ankara’nın bu konuda yükümlülük üstlenmekten kaçındığını yazdı.

Proto Thema gazetesi de Türkiye’nin sığınmacı kriziyle ilgili yükümlülük üstlenmediğini iddia ederek, Ege’de ihlallerden söz ettiğini ve Kıbrıs meselesini ikili mesele olarak ortaya koyduğunu yazdı.

"HEDİYE KRAVATI KIBRIS'TA TAKACAĞIM"

Yunan haber ağırlıklı internet sitesi “Thetoc” ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Çipras ve beraberindekilere verdiği yemeğe geniş yer verdi.

Haberde, Çipras’ın, Erdoğan’dan hediye aldığı kravatı, Kıbrıs sorununu çözmek için beraber adaya gittiklerinde takacağı sözünü verdiği aktarıldı.

Çipras, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker’e de Yunanistan mali krizi atlattığında kravat takma sözü vermişti.