Önce Putin, sonra Rus Savunma Bakanlığı Türkiye'nin DAEŞ'den kaçak yollarla petrol aldığını ve bu yüzden de DAEŞ'i desteklediğini içeren bir dizi iddiada bulundu.

RUSYA'NIN İDDİALARINA SAHİP ÇIKAN TÜRK GAZETECİLER VAR
Rusya'nın bu iddialarını Erdoğan ve Davutoğlu sert bir dille yalanlasa da Türk medyasında Cumhuriyet gibi medya organları iddialara hemen sahip çıktı, AK Parti'ye Putin'in iddiaları üzerinden yüklenmeye başladı.

Medyanın dışında Türk siyasetinden CHP de Rusya'nın iddialarını kullanarak hükümete tepki gösterdi. CHP milletvekili Eren Erdem DAEŞ'den Türkiye'nin petrol alıp almadığını sordu, Rusya'nın vurduğu petrol tankerlerinin Türkiye'ye mi ait olduğunu hükümete soru olarak yöneltti.

ATLADIKLARI DETAY: HÜKÜMETİ SUÇLAYIM DERKEN, TÜPRAŞ'I, YANİ KOÇ'U SUÇLUYORLAR
Putin'in iddiaları üzerinden DAEŞ petrolü yalanını ortaya atanların unuttukları bir detay var, suçladıkları sadece AK Parti hükümeti değil, Tüpraş, yani Koç Holding'e bağlı şirket..

TÜPRAŞ'TAN HEM CHP'YE HEM MEDYAYA YALANLAMA
Koç Holding'e bağlı Tüpraş, yasa dışı ham petrolün Batman'daki rafineriye ulaştığı iddialarının bazı haber ajanslarına yansıdığını, bu konuyu Tüpraş Batman Rafinerisi ile ilişkilendiren sosyal medyadaki haberler ve iddiaların tümüyle gerçek dışı olduğunu bildirdi.

İşte Tüpraş'tan yapılan açıklama:

"Konuyu Tüpraş Batman Rafinerisi ile ilişkilendiren sosyal medyadaki haberler ve iddialar tümüyle gerçek dışıdır. Batman Rafinerimizde işlenen ham petrol TPAO'dan (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve Türkiye'de ham petrol üretim lisansı olan üretici firmalardan tedarik edilmektedir.

PETROLÜ ALDIĞIMIZ YER BELLİ
Ayrıca, diğer rafinerilerimizde işlenen ham petrol de tamamen yasal kaynaklardan, uluslararası düzenlemelere uygun olarak temin edilmektedir.

BÜTÜN RAKAMLARIMIZ ŞEFFAF
Buna ilaveten, sektörümüz regüle bir sektör olup, Rafinerilerimize yapılan ham petrol ikmallerine ilişkin tüm bilgiler, yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmaktadır ve bütün rakamlarımız şeffaftır."

MAHKEMEYE VERECEĞİZ
Bugün itibarıyla ülkenin tek rafineri şirketi olan Tüpraş'ın, ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı herhangi bir uygulamasının söz konusu olmadığı aktarılan açıklamada, hisseleri halka açık olan şirketin, gerçek dışı haberler nedeniyle uğrayabileceği maddi ve manevi tüm kayıplara ilişkin yasal haklarının saklı olduğu kaydedildi.