14 milyon dolarlık bir tahıl ticareti sırasında doğan anlaşmazlık sonucu meydana geldiği belirlenen planlı cinayet olayında 2'si yabancı uyruklu 7 kişi Bakırköy Adliyesinde yargılanmıştı. Şüpheliler cinayeti Kianosh Ranjbar Moshtaghin ve yanında bulunan Slave Petrov’un işlediğini iddia etmişlerdi.
 
14 milyon dolarlık ticaret yüzünden meydana gelmişti

İstanbul’da meydana gelen cinayet olayı şöyle gelişmişti;


Ukrayna'nın Mykolayiv bölgesinde yaşayan Mısır asıllı Ramzi Matta, 15 Haziran 2013'te Alman iş ortağı Kiannosh Ranjbar Moshtaghin ile Türkiye'ye geldikten sonra ortadan kaybolmuştu. Ramzi Matta'dan haber alamayan ailesi, Ukrayna Konsolosluğuna başvurması üzerine İstanbul polisi tarafından çalışma başlatılmıştı. Kayıp işadamını bulma çalışmaları sürerken 21 Ağustos 2013'te Başakşehir'deki ormanlık alanda, çöp poşeti içinde parçalanmış erkek cesedi bulunmuş, Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan incelemede, cesedin, iş adamı Matta'ya ait olduğu anlaşılmıştı.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği tarafından öldürülen işadamıyla ilgili yapılan soruşturmada 3’ü yabancı uyruklu 11 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 4’ü serbest bırakılırken 7 sanık, Bakırköy Adliyesi, Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Matta'nın öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanmışlardı. Geçtiğimiz yıl tamamlanan davada sanıklar Khaldon Al Zouabi ile Mohammed Khir Aloh'un "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Sanıkların duruşmalardaki iyi hallerini göz önüne alan mahkeme, Zouabi ve Aloh'un cezalarını 25 yıla indirmişti. Sanıklardan Sinan Bulduk'un da müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmederken, suçun işlenmesine yardım ettiğinden ve duruşmalardaki iyi halinden cezasını 10 yıla düşürmüştü. Aynı davada yargılanan sanık Samer Foz, Hulusi Bulduk ve Metin Yıldız hakkında, 4 yıl 2 ya yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmedilmiş, şüphelilerden M.O ise beraat etmişti.
 
5 kişi kırmızı bültenle aranıyordu
Cinayetle ilgili aranan sanıklar Suriye uyruklu Youssef Ali, Yazan Ali, Sırp uyruklu Slave Petrov, Sarkis Atallah, Almanya uyruklu Kianosh Ranjbar Moshtaghin'in ise yakalanmaları için kırmızı bülten çıkarılmıştı.
 
Kilit isim Birleşik Arap Emirlikleri'nde yakalandı
14 milyon dolarlık bir tahıl ticareti sırasında çıkan anlaşmazlık sonucu meydana gelen cinayetle ilgili aranan şahıslarlardan Kianosh Ranjbar Moshtaghin’un 24 Kasım 2015 tarihinde Birleşik Arap Emirliği'nde gözaltına alındığı belirlendi. Davanın kilit isimlerinden olan Kianosh Ranjbar Moshtaghin’un iki ülke arasında yapılacak yazışmaların ardından Türkiye’ye gönderileceği belirtildi.