Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA), Afganistan Adalet Bakanlığında kayıtlı olan Rahiyan-e Nur okuluna bilgisayar, kimya, fizik ve biyoloji laboratuvarları kurduğu bildirildi. 

TİKA'dan yapılan açıklamada, Afganistan'da eğitim ve öğretim imkanlarının kısıtlı olduğuna dikkat çekilerek, özellikle öğrencilere çağdaş ve kaliteli eğitim ortamının sağlanması amacıyla faaliyet gösteren ender okullardan biri olan Rahiyan-e Nur okulunda, her yıl 200 öğrencinin eğitim gördüğü ve bunların 50'sinin yetim çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Rahinyan-e Nur Kültür Vakfının bünyesinde eğitim, kültür ve reform alanlarında faaliyet gösteren bu okula, TİKA tarafından bilgisayar, kimya, fizik ve biyoloji laboratuvarları kurduğu ifade edilen açıklamada, ayrıca, oyun parkı ve okuma odasına donanım desteği de sağlandığı kaydedildi. 

Açıklamaya göre, laboratuvarların teslim törenine, Rahiyan-e Nur Kültür Vakfı Kurucusu ve Afganistan Hac ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Rahiyan-e Nur Okulu Yetkilileri ve öğrenciler katıldı. 

Törende konuşan Osmani, TİKA'ya desteklerinden dolayı teşekkür ederken, TİKA Kabil Program Koordinatörü Şahin de Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarının binlerce yıla uzandığını vurgulayarak, laboratuvarların hayırlı olmasını diledi.