Yarın başlayacak "stajyer sürücülük" dönemi öncesi sertifikası olup bunu ehliyete dönüştürmek isteyen çok sayıda kişi Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğü önünde kuyruğa girdi. Şube Müdürü Şengül:Aralık ayında başvuru sayısı 10 bin 500'e çıktı. Yani normal çalışma temposunu ikiye katladık" dedi. Sürücü kurslarına devam ederek sınavlarda başarılı  oldukları halde şimdiye kadar sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyenler, yarın  başlayacak "stajyer sürücü" uygulamasının kapsamına girmemek için Antalya Emniyet  Müdürlüğüne akın etti.  Sertifikalarını ehliyete dönüştürmek için sabahın erken saatlerden  itibaren Trafik Tescil Şube Müdürlüğü önünde beklemeye başlayanların oluşturduğu  kuyruk, 300 metreyi buldu. Sürücü belgesi çıkarmak için sırada bekleyenlerden Mehmet Baki Ertan,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 02.30'dan beri beklediğini söyledi.  Müdürlük önüne daha önce gelenler de olduğunu belirten Ertan, "Yıl sonu  itibarıyla bu kadar kuyruk oluştu" dedi. 
 
BAŞVURU İKİYE KATLANDI
Trafik Tescil Şube Müdürü Nurettin Şengül, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, son iki yılda ehliyet almaya hak kazanan ancak sertifikalarını  ehliyete çevirmeyenlerin "stajyer sürücü" olmamak için şube müdürlüklerinde  yoğunluk oluşturduğunu belirterek "Aralık ayı dışındaki aylarda ortalama 5 bin  civarında başvuru yapılıyor. Bu aralık ayında başvuru sayısı 10 bin 500'e çıktı.  Yani normal çalışma temposunu ikiye katladık" diye konuştu. 
 
Şengül, 2015'te ehliyet almak için başvuran 228 bin 526 kişiden 71 bin  514'ünün yeni sürücü olduğunu ifade ederek ehliyette yarın başlayacak yeni dönem  ile ilgili de bilgiler aktardı. 
 
Yarından itibaren yeni ehliyetlerin basım ve dağıtımının başlayacağını  dile getiren Şengül, değişim için vatandaşlara 5 yıl süre tanındığını bildirdi. 
 
Vatandaşların ehliyetlerini hemen değiştirmeleri gerekmediğini, eski  sürücü belgelerinin 5 yıl kullanılabileceğini vurgulayan Şengül, "Yılbaşından  sonra müracaat sistemiyle sürücü belgeleri vatandaşların evlerine gönderilecek.  Biz burada sadece müracaatlarını alacağız ve daha sonra Ankara'da basılıp kısa  sürede vatandaşların adreslerine gönderilecek" dedi. 
 
75 CEZA PUANINI DOLDURMAMALARI LAZIM
Yeni uygulamaya göre aday sürücülerin 2 yıl boyunca 75 ceza puanını  doldurmamaları gerektiğini anımsatan Şengül, "Yani normalde uyulması gereken  kurallara uyduklarında stajyerlikte onları etkileyecek hiçbir şey yok. Alkollü  araç kullanıldığında zaten kim olursa olsun ehliyeti alınıyordu fakat burada  stajyer sürücü alkollü araç kullandığı takdirde tekrar sürücü kursunda eğitim  almaya başlayacak" dedi. 
 
Şengül, Türkiye'de yaşayan yabancıların da yurt dışında aldıkları  sürücü belgelerini ülkede geçerli olanlara uygun hale getirmeleri gerektiğini  bildirdi. 
 
İlgili yönetmelikte yapılan değişiklikle yarından itibaren sürücü  belgesi almaya hak kazananlar, 2 yıl süreliğine "stajyer sürücü" olacak. 
 
Stajyer sürücülerin, bu süre içinde 75 ceza puanını aşmaması  gerekiyor. Bu kişiler 75 ceza puanını doldurduğunda ehliyetlerine el konulacak ve  yeniden sürücü kursunda eğitim almaları zorunda olacak.