TYB’nin Kızlarağası Medreresi'nde gerçekleşen kongrede, Mahmut Bıyıklı oyların tamamını alarak İstanbul Şube Başkanlığına seçildi.

Mahmut Bıyıklı, sivil toplumun öneminin her geçen gün arttığını belirterek, "Türkiye Yazarlar Birliği, sivil toplum nezdinde özgün bir yerde duruyor. Bizim tek derdimiz kültür ve medeniyettir" dedi.

Geçen dönem gerçekleştirdikleri faaliyetlerin önemine değinen Mahmut Bıyıklı,yeni dönemde de özgün projeler ortaya koymaya devam edecklerini kaydederek, Doğu ve Güney Doğu Anadolu'da son zamanlarda vuku bulan gelişmelere değindiği konuşmasında şunları söyledi:

'KÜLTÜR VE MEDENİYETLE HENDEKLERİ KAPATACAĞIZ'

"Diyarbakır'ın Sur ilçesinden bizi bir genç çağırdığında gerekirse o hendeklerin üzerinde konuşmak üzere gideceğiz. Gidiyoruz da. Siirt'te patlamaların arasında bunu yaptık. O hendekler neden açıldı? O hendekler, biz oraya kültürle, medeniyetle girmediğimiz için açıldı. Biz kültür ve medeniyetle o hendekleri kapatacağız."

Bıyıklı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin son yıllarda özgün ve özel etkinliklerle Türkiye'nin gündemini belirlemeye devam edeceğini aktardı. - "Kattığınız her birikim tüm topraklara serpilmiş olacaktır"

'COĞRAFYAMIZ KALEMLE YENİDEN DİRİLECEK'

Bıyıklı, Türkiye'nin gelecekteki kültür, sanat ve eğitim meselelerinde izleyeceği yolu bu kurulla verdiğini aktararak, sözlerine şöyle devam etti: "Bizleri destekleyen ve seçime katılan değerli üyelerimize teşekkür ediyoruz. İnşallah sonraki aylarda TYB İstanbul Şubesi'nin nitelikli, kimlikli çalışmalarına bütün dostlar şahit olacak. Alacağımız destekle çok güzel çalışmalara imza atacağız. Buraya kattığınız her birikim tüm topraklara serpilmiş olacaktır. Bu topraklar inşallah kalemle yeniden kurulacak. Coğrafyamız kalemle yeniden dirilecek." Toplumun ve özellikle gençliğin TYB İstanbul Şubesi'nin  ihtiyacı olduğunun altını çizerek, "Bir anne gelip evladını bize emanet edebiliyor. Bu bizim için büyük bir sorumluluk. Başka illerden İstanbul'a üniversite okumaya gelen çocukları, aileleri yine TYB'ye emanet ediyorlar. Türkiye Yazarlar Birliği olarak biz bu yükü seve seve omuzlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Akın: "Biz beyin fırtınası estirmek için böyle bir oluşumun içerisindeyiz"

TYB İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Hüseyin Akın, kongrenin alışıldığından farklı ve olması gerektiği şekilde gerçekleştiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Kalfalık dönemi bitti. Şimdi Ustalık dönemi başlıyor. Mazeretimiz artık kalmayacaktır. Zorlu bir süreç bizi bekliyoruz. Geriye dönüşler yapmayacağız. Şimdi yeni şeyler yapmak zamanı. Biz birbirimizle muhalefet ede ede ilerliyoruz. Tenkit denilen şey bizi ileriye taşıyacak bir olgudur. Kim bizi eleştirirse minnettar kalırız. Biz beyin fırtınası estirmek için böyle bir oluşumun içerisindeyiz."

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi 12. Olağan Genel Kurul Yönetim Kurulu Üyeliklerine Mahmut Bıyıklı, Hüseyin Akın, Bünyamin Yılmaz, Mustafa Canbey, İsmail Halis, Demirhan Kadıoğlu, Muzaffer Doğan, Beyhan Demirci ve Davut Akgül seçildi.

TYB’nin 12.Genel Kurulu’nda yedek üyeliklere de şu isimler seçildi:

Ali Sözer,Hüseyin Yahya Şekerci,Cengizhan Orakçı,Şeref Akbaba,Gülşen Koçak,Selvigül Şahin,Şakir Kurtulmuş,Abdülhamit Güler,Hasibe Çerko.