İlkokul mezunu olan Tülay Yazlık, Büyük Kösebalcı köyü yakınlarındaki açık arazide kalp krizi geçiren eşine kalp masajı ve suni teneffüs yaptı. Yazlık'ın çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırılan ve hayata tutunan Mahir Yazlık'a stent takıldı.
Arıcılıkla uğraşan 2 çocuk babası emekli Mahir Yazlık, kovanlarını Tarsus'a 10 kilometre uzaklıktaki Büyük Kösebalcı köyüne götürdü. Yazlık, eşiyle birlikte boş bir arazide arı kovanlarıyla ilgilenirken fenalaştı. Cilt renginin değişmesi, bilincini kaybetmesi ve ağzından köpük gelmesi üzerine eşi Tülay Yazlık, hemen eşine kalp masajı ve suni teneffüs yapmaya başladı. Yazlık eşinde yeniden hayat belirtisi görünce 112'yi arayıp durumu anlattı.

KALBİNE STENT TAKILDI
Mahir Yazlık, kısa sürede köye gelen 112 Acil Sağlık ambulansı tarafından Medical Park Tarsus Hastanesi'ne götürüldü. Burada Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ve ekibi tarafından yaklaşık 20 dakika boyunca Mahir Yazlık'a kalp masajı ve elektroşok yapıldı. Ayrıca anjiyo işlemi uygulandı. Yazlık'ın kalbine Doç. Dr. Tasal ve ekibi tarafından stent takıldı. Hastanede 4 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Mahir Yazlık taburcu edildi.

Arılarıyla ilgilenirken bir anda fenalaştığını ve daha sonrasında bir şey hatırlamadığını söyleyen Mahir Yazlık, "Hayatımın 2. baharını yaşıyorum. Doktor, eğer ki kalp masajı yapılmamış olsa beyin ölümümün gerçekleşeceğini söyledi. Bu nedenle hayat arkadaşıma beni hayata bağladığı için teşekkür ediyorum" dedi.

"TELEVİZYONDA KALP MASAJINI GÖRMÜŞTÜM"
Bilinçli davranarak eşinin kurtulmasını sağlayan Tülay Yazlık, "Eşim birden fenalaşarak yere yığıldı. Yüzü kireç gibi oldu, ağzından köpük geldi. Kalp krizi geçirdiğini anladım. Televizyonda kalp masajını görmüştüm. Hemen kalbine masaj yapıp ağzına, burnuna nefesimi üfledim. Sonra da ambulans çağırdım" diye konuştu.

Kaynak: Habertürk