Belgelere göre, Sur'u 2 yıl öncesinden bugünlere Alman ajanlar hazırlamış. Alman ajanlarının Diyarbakır'a bizzat gelerek teröristlere 'şehirde savaş' eğitimi verdiği ortaya çıktı. Güvenlik mensubu kaynaklardan alınan bilgiye göre, sözde öz yönetim ilanlarıyla birlikte birçok ilçede olduğu gibi Sur'da da PKK yandaşlarınca açılan hendekleri kapatmak ve kurulan barikatları kaldırmak için başlatılan operasyonlar sürüyor. Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte devam eden operasyonlar ise ilçedeki sokakların çok dar olması, zırhlı araçların buralara girememesi, evleri yeraltından bir birine bağlayan hendekler ve neredeyse adım başına döşenen el yapımı patlayıcılar nedeniyle ağır ilerliyor.

Bugün gazetesinin haberine göre, asker, polis ve son olarak da bordo berelilerin katıldığı operasyonlar sürerken, öldürülen PKK'lıların üzerinden ve üs olarak kullandıkları yerlerden çok sayıda belge ele geçirildi.Alınan bilgiye göre, bu belgeler 2 yıl önce Diyarbakır'ın Sur ilçesine gelen Alman ajanlar tarafından hazırlandı. Alman ajanlar kırsalda çatışmaya alışkın PKK'lı gruplara şehirde savaşma konusunda, savaş taktikleri, el yapımı patlayıcılar ile tuzaklama eğitimleri verdi. Bu eğitimlerle ilgili 2014 ve 2015 tarihli çok sayıda dokümanın yanı sıra operasyonlarda Alman menşeili çok sayıda mühimmat da ele geçirildi. Diyarbakır başta olmak üzere, bölgeye değişik ülkelerden çok sayıda ajanın, farklı kimliklerle gelerek, burada faaliyetlerde bulunduğu biliniyordu.
Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Merkel ile görüşmesinde bu konunun da gündeme geldiği iddia ediliyor.

7 PKK'lı teslim oldu
Terör operasyonlarında Cizre, Silopi ve Sur'da toplam 17 terörist öldürüldü. Şırnak'ta da 7 PKK'lı terörist örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.