Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde ağırladığı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hitap ederken, özellikle terör olaylarına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:
¥  Puslu havayı seven bütün çakallar harekete geçti; DHKP-C’si, PKK’sı, DAEŞ’i. Bu çakallar harekete geçer de bu toprakların yiğit evlatları bu çakallara meydanı bırakır mı? Bırakmadık, bırakmayacağız ve hiç bir şekilde de bu ülkenin geleceği ile ilgili oynanan oyunlara teslim olmayacağız.
¥ Birileri 90’lı yıllara Türkiye’yi döndürme gibi bir iddiada bulunuyorsa, bilsin ki biz o şartlara bu ülkeyi döndürmeyeceğiz. Fakat birileri eğer Türkiye’yi Suriye’deki şehirlerin görüntülerine mahkum etmek isterse bilsinler ki, son nefesimize kadar onlara karşı da mücadele eder Türkiye’nin bir kriz, kaos ülkesi haline getirilmesine izin vermeyiz.
¥ “Kürt sorunu” şeklinde yazılan raporlarda dile getirilen hususların neredeyse tümü hayata geçirildi. Ne istenirse. Olağanüstü halin kaldırılmasından, Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılmasına kadar çok ciddi bir demokratikleşme hamlesini yaptık.
¥ 6 Ekim’de Kobani olayları bahane edilerek hepinizin dükkanları, iş yerleri, binalar yakıldı yıkıldı. Bunu niye yaptılar; Kobani’den gelen 197 bin kardeşimizi onların talimat aldığı Rusya mı ev sahipliği ile ağırladı ya da Washington’da bir araya geldikleri bir takım lobiler mi yanlarına aldı? Türkiye Cumhuriyeti devleti aldı.