Terör örgütü PKK mensuplarının kazdığı çukurlar, kurduğu barikatlar ve yollara tuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 6 mahalle ile Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor. Yarıyıl tatilinin ardından 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi başlarken, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci terör saldırıları nedeniyle okullarında eğitim göremiyor.
Sur ve Cizre ilçelerindeki bu öğrencilerden bir bölümü terör saldırıları nedeniyle aileleriyle yerleştikleri farklı il ve ilçelerdeki okullarda misafir öğrenci olarak eğitimlerini sürdürüyor. Öğrenciler, teröristlerin okulları hedef alan saldırıları nedeniyle hem eğitimden hem de sıra arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kaldı.

- Eğitim yuvalarını ateşe vermişlerdi
Sur'daki Süleyman Nazif Anaokulu, Yavuz Selim Ortaokulu, Mardinkapı İlkokulu/Ortaokulu, Cizre'de Menderes İlköğretim Okulu, Silopi'de Cumhuriyet İlkokulu teröristlerce ateşe verilmişti.
Cizre'deki Ahmet El Cezire İlköğretim Okulu ile Atatürk Anadolu Lisesi ek binasına operasyonların başladığı günden bu yana defalarca roketatarlı saldırıda bulunan teröristler, sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu ilçelerde karargah veya mevzi gibi kullandıkları okul binalarında büyük zarara neden olmuştu.

- Telafi eğitimi verildi
Milli Eğitim Bakanlığınca, terör örgütü PKK'nın bölgede uyguladığı şiddet nedeniyle Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'de eğitimden mahrum kalan 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yarıyıl tatilinde telafi eğitimi verilmişti.