Hürriyet’in yazarı Selahattin Duman, “Diğer çocuğum da devlete feda olsun” diyen gözü yaşlı şehit ailelerini aşağılayan bir yazı kaleme almış, “O baba ölen çocuğu için 100 bin lira aldı. İki çocuk kaybetse 200 bin lira alacaktı. O, 100 bin lira, ölmemiş çocuğu da ‘iktidara adamanın’ kazancıdır ve o kendine ‘baba’ diyen adam için görülmemiş bir paradır.” demişti. Bu utanç verici ifadeler bütün şehit ailelerini rencide etmişti...
Uşaklı Eşe Eğerci evladını terör şehit vermişti 18 yıl evvel. O acı hiçbir zaman dinmedi yüreğinde, birilerinin dediği gibi evladının tazminatını, maaşını alıp yan gelip yatmadı. 73 yaşındaydı, köy ortamının sıkıntılarına göğüs geriyordu. Kuruşuna bile dokunmadan o parayı biriktirdi, tek derdi Allahü teâlânın rızasını kazanmak, biricik evladının adını yaşatabilmekti. İşte o vefakâr anne dün biriktirdiği o paralarla bir okul açtı. İsmini de 18 yıl evvel kaybettiği oğlu Mustafa’nın adını verdi. 
Ders zilinin çalmasıyla birlikte yüzlerce çocuk tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. “Dünya gözüyle bu okulu gördüm, artık ölsem gam yemem” diyordu şehit annesi... Uşak Valisi Ahmet Okur da, “Bugün tüm derslerin konusunu ‘vatan sevgisi’ olarak belirledik” ifadelerini kullandı.
Konyalı İsa Başarı da evladını 5 yıl önce teröre kurban vermişti. O hain saldırıda oğlu Ufuk ile birlikte 13 asker şehadet mertebesine ulaşmıştı. O da devletin bağladığı maaşın kuruşuna dokunmadı. Eşine, “Emekli maaşımız bize yetiyor, devletin imkânlarını maddi durumu bizden daha kötü olan ihtiyaç sahipleriyle paylaşalım” deyip varını yoğunu fakir fukaraya harç etti. Bununla da yetinmedi, kendisine ait birkaç araziyi satıp zor durumdaki insanlara ulaşmaya çalıştı. Borca girip aldığı araziyi de köy mezarlığına tahsis etti. 
Sağlık problemleri olan, yürümekte zorlanan baba, oğlu ile birlikte şehit düşen 12 asker için özel bir şehitlik yaptırdı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve idari yetkililerin yardımlarıyla top arabası getirtti. Bununla da yetinmedi, 15 öğrenciye eğitim bursu verdi, yakacak alamayan gariplere kömür, engellilere akülü araba alıp hediye etti.