Terör operasyonunda artık sona yaklaşıldı. Cizreliler, PKK'nın sözde özerklik yöntemini reddetti. Sivillerin evlerini terk etmesi, güvenlik güçlerinin operasyonlarını kolaylaştırdı. Yapılacak son kontrollerden sonra sokağa çıkma yasağının kalkabileceği kaydedildi.

İlçenin yüzde 95'in teröristlerden temizleyen güvenlik güçlerinin girdikleri hücre ev, PKK'nın köstebek yuvasını andıran tünel ağını da ortaya çıkardı. Haritaya göre, teröristlerin ilçede konuşlandığı 9 bina birbirine bu tünellerle bağlı. Bir ucu güvenli bölgeye çıkan tünellerden silah ve muhimmat sevkiyatı yapan teröristler, buraları aynı zamanda kaçış noktası olarak kullanıyor.
10'u doğrulandı.

 

Cizre'de 14 Aralık'tan bu yana devam eden operasyonlarda artık sona yaklaşıldı. Star gazetesinin haberine göre, teröristler hendek kazarak hayatı felç etmeden önce 120 bin nüfusu olan ilçeden, göç edenlerin sayısı 115 bine ulaştı. Kürt halkı, PKK'nın ilan ettiği sözde öz yönetimi reddetti. Halkın evlerini terk etmesi, güvenlik güçlerinin işini kolaylaştırdı. İlçedeki siviller sebebiyle operasyonlar sınırlı kalıyor, çok sayıda şehit veriliyordu. Önceki gece düzenlenen operasyonda, aralarında PKK'nın Cizre'deki saldırılarını yöneten Mamo ile Roza kod adlı sözde ilçe sorumlularının da bulunduğu 10 terörist daha öldürüldü. Güvenlik güçleriyle çatışmaya girenlerin arasında örgütün bölgedeki sözde elebaşlarından 'Amin Reşo' ve 'Rozan' kod adlı iki teröristin de olduğu tespit edildi. Dün, Cizre'nin dış mahallelerine giren STAR ekibinin edindiği bilgiye göre, hücre ev olarak kullanılan binada 45, çevresinde ise 10 PKK'lı öldürüldü. Ancak bu rakam olarak doğrulanmadı. Komuoyuna yansıyan, “60 PKK'lı öldürüldü" iddialarına rağmen, resmi makamlar ancak 10'unu doğruladı.

 

Kaçamadılar

Operasyonda, teröristlerin kazdığı tünellere de girildi. Güvenlik güçlerinden kaçan teröristler, tünellerin diğer ucunda sıkıştırıldı. Kıstırılan PKK'lılar ile onlara yardıma gelen ve aralarında yabancı uyrukların da bulunduğu çok sayıda terörist öldürüldü. İlçede operasyonun başladığı günden bu yana öldürülen terörist sayısı resmi rakamlara göre 574'e yükseldi.