Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), "takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla aralarında firari sanık Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu 8'i tutuklu, 69 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın büyük salonundaki ikinci duruşmaya, tutuklu eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy ile İbrahim Şener, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit, Mustafa Demirhan ve Hüseyin Korkmaz ile 10 tutuksuz sanık katıldı. Sanık avukatları ve müşteki avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada, firari sanıklar Fetullah Gülen ve Sinan Dursun ile eski emniyet müdürü Hamza Tosun'u avukatları temsil etti.

Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, sanık avukatlarının reddihakim talebinin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmediğini açıkladı.

Bunun üzerine söz alan bazı sanıkların avukatları, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına da itiraz edeceklerini söyledi.

Sanık Yakup Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatı Muammer Aydın, reddihakim taleplerine ilişkin kararın kesinleşmediğinden, acil işler haricinde mahkemenin başka bir karar vermeyeceğini beyan ederek, müvekkillerinin tahliyesine ilişkin talepte bulundu.

Duruşma, sanık avukatlarının reddihakim ve tahliye taleplerine ilişkin beyanda bulunmaları ile devam ediyor.