Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının, 2016 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Eroğlu, Hasankeyf'in tamamının sular altında kalmayacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Ilısu Barajı'nı yapmasaydık, tarihi şehir altındaki yamaç tamamen kayıyordu, tamamen yok olacaktı. Baraj vesilesiyle orayı da güçlendiriyoruz, yukarıdaki tarihi kenti tamamen koruyoruz. Ayrıca birtakım tarihi eserler var, dünyada ilk örnek olacak. Orada Zeynel Bey Türbesi vardır. Onu, çok özel bir şekilde taşıyacağız.

Hasankeyf neydi, şimdi ne olacak? Dört dörtlük bir ilçe kuruyoruz. Arkeolojik kazıların tamamını bitirdik. Barajın yapıldığı alandaki Ilısu Köyü için 'Buradaki vatandaşları, buradaki kardeşlerimizi, etnik kökeni Kürt olanları, onları bölgeden atacaklar' diyorlardı. Orada mağara gibi evler vardı. Bin metrekare üzerine sosyal donatılarıyla birlikte villa gibi evler yaptık. İstanbul'daki tarihi yarımada gibi bir yarımada oluşuyor. Orada muhteşem bir açık hava müzesi yapıyoruz."

"HES'ler elektriğin sigortasıdır, tabiatı tahrip etmiyor"

Eroğlu, hidroelektrik santraller (HES) hakkında ise, "HES'ler elektriğin sigortasıdır, tabiatı tahrip etmiyor. HES'lerden firmaların su kullanması söz konusu değil. HES'ler şu anda dünyada yenilenebilir temiz enerji kaynağı olarak biliniyor. Türkiye'de işletme safhasında toplam 561, devam eden inşaat safhasında DSİ'nin 4, özel sektörün 101, projesi planlanma safhasında olan 636 adet HES var" bilgisini verdi.