Dernekten yapılan "İletişim Platformu'nun Türk medyasına çağrısıdır" başlıklı açıklamada, medyanın terör saldırılarında iyi bir sınav vermediği kaydedildi.

Türkiye'nin PKK terörünün yanında bölgesindeki uluslararası terör dolayısıyla bir ateş çemberinden geçtiği belirtilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: "Hain eller, karanlık güçler yine görev başındaydı bir Ankara akşamında. Ne yazık ki medya olarak birkaç istisna dışında yine başaramadık teröre karşı durmayı, terörün amacına alet olmamayı. Savcı Kiraz'la başlayan başarısız medya karnesinde değişen bir şey yok gibi görünüyor. Tüm dünya medyasında kamu yararı öncelenirken, ülkelerde milli güvenlik ilk sıradayken medya olarak ders almıyoruz, değişmiyoruz. Terörün ana amacının korku ve kaygı oluşturmak, propaganda olduğu ve bu ülkenin birliği bütünlüğünü hedef aldığı gerçeğinden hareketle, tüm haber ajanslarından internet sitelerine, Türk medyasını sorumlu yayıncılığa davet ediyoruz." 
Türkiye'nin bütünlüğünü savunan tüm basın kuruluşlarına bu çağrının yapıldığını aktarılan açıklamada, "Bu propagandaya alet olmamak adına, tıpkı Avrupa ve ABD'deki meslektaşlarımızın da yaptığı gibi, terör saldırılarının dehşetini gösteren görüntü, fotoğraf ve metinlerin haber içeriklerinde yer almaması çağrısında bulunuyoruz. Bu çağrı bir kısım medyaya değil, Türkiye'nin bütünlüğünü savunan tüm basın kuruluşlarınadır. Yaşanan terör saldırısını lanetlerken, tüm medya kuruluşlarını, basın mensuplarını, sivil toplum kuruluşlarını bu konuda desteğe davet ediyor, melun terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, sosyal medya kullanıcılarından da "#medyaterorealetolma" başlığıyla bu çağrıya destek vermesi istendi.