MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 avukatın savcılık sorguları sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan avukatlar S.A ve B.M.Y'nin savcılık sorguları emniyette sürüyor. İki şüphelinin işlemlerin bitmesinin ardından yarın adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

Hakkında gözaltı kararı bulunan diğer iki avukat F.Ö ve A.T.Ç'yi arama çalışmalarının ise sürdüğü öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, Can Dündar ile tırları durdurduğu gerekçesiyle tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun avukatının irtibatını tespit etmesi üzerine, Celepoğlu'nun avukatının da aralarında bulunduğu 4 avukat hakkında gözaltı kararı verilmişti. Savcılığın, sulh ceza hakimliğince alınan karar doğrultusunda şüpheli avukatların ofislerinde arama yaptırdığı, şüpheliler hakkında ''FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan işlem yapıldığı kaydedilmişti.

Savcılığın tespitlerine göre, şüpheli avukatlardan birinin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ait olduğu iddia edilen bir evi, MİT tırlarına ait görüntüleri yayınlaması karşılığında fahiş fiyatla satın aldığı ve mülkün ofise çevrildiği iddia edildi.

Savcılığın, "Söz konusu satışın şüpheli bulunduğu, Cumhuriyet gazetesinin tır manşeti ile ilintili olduğu ve FETÖ/PDY örgütünün bu satış işlemini gerçekleştirdiği'' iddialarını araştırdığı ifade edildi.