Antalya Büyükşehir Belediyesi, Fransa'nın Cannes kentinde her yıl 90'a yakın ülkeden 20 binin üzerinde müteahhitlik ve gayrimenkul profesyonelini bir araya getiren ve dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olarak gösterilen MIPIM'e bu yıl tek başına büyük bir stantla katılmaya hazırlanıyor.

Sadece projelerin değil kentlerin de birbiriyle yarıştığı MIPIM'de Antalya Büyükşehir Belediyesi, büyük bir stant açacak. Belediye standında Boğaçağı Marina, Kruvaziyer Liman, Tünektepe, Konyaaltı Sahil projeleri ile kentsel dönüşüm anlatılacak.

- Antalya'nın "çılgın projesi": Boğaçayı Marina

Fuarda Antalya Büyükşehir Belediyesinin tanıtacağı projeler şöyle;

Taşkın önleme projesi olan Boğaçayı Marina Projesi ile Antalya'ya karaya doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandırılması planlanıyor. 925 kilometrelik havzayı kapsayan proje taşkın önlemeye yönelik altyapıların yanı sıra nehrin içine iki yat limanı, halka açık yaşam merkezleri, rekreasyon alanları, oteller, rezidanslar, binalar, restoranlar, eğlence yapıları gibi yatırımları da kapsıyor.

Yaklaşık 5 yılda tamamlanması öngörülen projenin değerinin de 1 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

- Kruvaziyer İskelesi Projesi

Lara bölgesinde yapılması planlanan projenin ortalama değerinin 500 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kruvaziyer limanın deniz turizminden çok az pay alan Antalya turizmi için önemli olduğu belirtiliyor.

- Konyaaltı Sahil Projesi

Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinin düzenlenmesine ilişkin proje de 7 kilometrelik bir sahili kapsıyor.

Projesi bir mimari yarışma ile belirlenen, sahilde yeşil alan, sosyal alan ve spor alanlarını kapsayan projenin yap-işlet-devret şeklinde yatırımcılara verilmesi planlanıyor.

Tünektepe Projesi ile Tünektepe'ye teleferik, sosyal donatı ve bir simge yapıyı içeriyor. Yatırımcılara anlatılacak kentsel dönüşümün ise 1 milyar dolarlık yatırımı içerdiği belirtiliyor.

Cannes'da 4 gün boyunca sürecek fuarda projelerin sunumunun yanı sıra Antalya da standın yanına kurulacak dev ekranla tanıtılacak.