Suriye’den Mürşitpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesine geçmeye çalışırken sınırda yakalanan 2 PYD/YPG’li keskin nişancının anlattıkları, PKK ile PYD arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şanlıurfa Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Mürşitpınar Hudut Karakolu Komutanlığı ekiplerince terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin kontrolünde bulunan Kobani’den (Ayn el Arap) Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalanan 2 YPG’liden birinin Bitlis nüfusuna kayıtlı “Diren” kod adlı Mesut C. (29), diğerinin ise Şırnak nüfusuna kayıtlı “Tirej” kod adlı Abdurrahman P. (23) oldukları belirlendi.
YPG AMBLEMLERİYLE GELMİŞLER
Teröristlerin üzerinde ve sırt çantalarında yapılan aramada bir M-16 piyade tüfeği, 2 kalaşnikof, 8 el bombası, 2 keskin nişancı dürbünü, 12 şarjör, bin 257 fişek, 40 zırh delici fişek, örgütsel bilgilerin yer aldığı hafıza kartı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin detaylı haritası, 12 uyuşturucu hap ve çok sayıda cesaret hapı, 2 YPG ambleminin bulunduğu üniforma, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve 3 hücum yeleği bulundu. Teröristlerden Mesut C, ifadesinde terör örgütü PKK’ya 2005’te katıldığını, önce İran, ardından da Irak’taki Hakurk, Metina ve Gare kamplarında bulunduğunu söyledi.  
 

YPG'YE ABD FÜZESİ

KOBANİ’DE TECRÜBE EDİNMİŞ
Kandil’de 2013’te keskin nişancı eğitimi aldıktan sonra örgüt yönetiminin isteğiyle 2014’te Kobani’ye gittiğini ve burada çatışmalara katıldığını ifade eden terörist Mesut C., PYD yönetiminin kararıyla PKK’ya destek için Sur’a keskin nişancı olarak gönderildiğini kaydetti. Mesut C., PYD yönetiminin PKK’ya destek için özellikle keskin nişancı eğitimi almış kişileri Türkiye’ye gönderdiğine dikkati çekti. “Tirej” kod adlı terörist Abdurrahman P. de 2014’te terör örgütüne katıldığını, ardından keskin nişancı eğitimi için Kandil’e gittiğini ve PYD/YPG saflarında savaşmak amacıyla Kobani’ye geçtiğini söyledi. Çatışmalara katılmak için cesaret hapı ve uyuşturucu kullandıklarını anlatan terörist, PKK’nın Sur ve Nusaybin’de çatışmak için PYD/YPG’den keskin nişancı talebinde bulunduğunu itiraf etti. 

DAĞ KADROSUNA DARBE
Öte yandan Kandil’den önceki gece Şırnak’ın İdil ilçesine sızmaya çalışırken öldürülen 12 PKK’lının 10’unun örgütün dağ kadrosunun önemli isimleri olduğu öğrenildi. Bu teröristlerin mayın, el yapımı patlayıcı ve “sniper” uzmanı oldukları, “Ferhat” kod adlı teröristin de örgütün sözde İdil sorumluluğunu yaptığı kaydedildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin PYD’nin yeni eylemler için Türkiye’ye gönderdiği bombacı olduğu kaydedildi. 

MAHALLE ORTASINDA HENDEK

Şırnak’ın İdil ilçesinde terör örgütüne yönelik 18 Şubat’ta başlatılan, “Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu” sürüyor. Bugüne kadar 40’ı aşkın terörist etkisiz hale getirilirken, bin 595 evde arama yapıldı, 105 el yapımı patlayıcı imha edildi, yüzlerce silah el geçirildi, 43 barikat kaldırıldı. Teröristlerin ilçede büyük bir tahribata yol açtığı gözleniyor.