Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, Sur ilçesinde Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz mahalleleri ve Gazi Caddesi'nde, kaymakamlıkça sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, operasyon başlatıldığı hatırlatıldı.

Diyarbakır halkının tüm provakatif çağrılara rağmen sağduyu ve olgunlukla bu süreçte yer aldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Diyarbakır halkının huzur ve güvenliği için bu operasyonda görev alan uzman çavuşundan komutanlarına, polisinden müdürlerine kadar tüm güvenlik birimlerimize ve köy korucularımıza göstermiş oldukları yoğun çalışma ve gayretlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca operasyon sırasında şehit olan personelimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan personelimize acil şifalar dileriz."

"365 el yapımı bomba düzeneği imha edildi"

Operasyonda 206 çukurun kapatılarak barikatların kaldırıldığı belirtilen açıklamada, "365 el yapımı bomba düzeneği imha edilmiş, 7 hendek kapatılmıştır. Operasyon süresi boyunca valiliğimize ulaşan talepler doğrultusunda 46 erkek, 12 kadın ve 12 çocuk olmak üzere toplam 70 kişi güvenlik güçlerimizce bölgeden tahliye edilmiştir" bilgisi verildi.