Sur'daki 6 mahallede hendek kazarak, barikat oluşturan PKK'lı grupların etkisiz hale getirmek amacıyla 2 Aralık'ta başlatılan operasyon 9 Mart'ta bitti. Halen sokağa çıkma yasağının sürdüğü Savaş Mahallesi'nde Dört Ayaklı Minare Hacı Hamit Camii yakınlarında 112 Acil Servis ve HDP'li Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Nursel Aydoğan'ı arayan bir kişi, 3'ü yaralı 7 kişinin yıkılan bir binanın banyo bölümünde kaldıklarını ve iş makinelerinin binanın enkazında çalıştığını belirterek, buradan çıkmak için yardım istedi. 112 Acil Servis ekipleri, bu konusu durumu güvenlik güçlerine ileterek, bölgeye ambulans gönderirken, güvenlik güçleri de bu kişilerin PKK'lı olabileceğini değerlendirerek bölgeyi kontrol altına alıp operasyon hazırlığı yaptı.

HDP milletvekilleri, kendilerine gelen telefon üzerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksu ile görüşerek, 3'ü yaralı 7 kişinin oradan operasyon yapılmadan çıkarılması için gerekli önlemlerin alınmasını isterken, Valilik ile görüşmelerin sürdüğü ve söz konusu kişilere 'Teslim ol' çağrıları yapıldığı belirtildi. Diyarbakır Valiliği ile görüşmeler sürerken, bu sabah saatlerinde telefon ile bağlantı kurulan kişiler ile şimdilik yeni bağlantı kurulamadığı belirtildi.Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de ise gönderdikleri itfaiye arama kurtarma ekipleri gönderdiğini, ancak güvenlik gerekçesiyle bölgeye sokulmadığını söyledi.

Operasyonun bittiği açıklandığı 9 Mart'tan bir gün sonra Sur'da meydana gelen çatışmada 8, dün de yine yaşanan çatışmada 8 PKK'lı öldürülmüş, çatışmada 2 polis memuru da yaralanmıştı.

SUR' DA ÇATIŞMA: 7 PKK'LI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi Savaş Mahallesi'nde HDP milletvekilleri ve 112 Acil servisi arayarak enkaz altında kaldıklarını belirtip çıkmak istediklerini söyleyen 1'i kadın 7 kişi, güvenlik güçlerine ateş açınca çıkan çatışmada ölü ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu kişilerin teslim olmaları için çağrı yapıldığını ve yaklaşık 2 saat beklenildiğini, buna rağmen 1'i kadın 7 kişinin binadan çıkarken silahları ile polise ateş açtığını söyledi. Yetkililer çıkan çatışmada, 1'i kadın 7 PKK'lının silahları ile birlikte etkisiz hale getirildiğini söyledi. Çatışmadan sonra Cumhuriyet Savcısı'nın da olay yerinde inceleme yaptığı belirtildi.