Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'nin 7 Mart'ta sunduğu, sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki işbirliğini güçlendirecek teklifi ele alınacak.

Brüksel'de yarın başlayacak AB Liderler Zirvesi'nin ikinci gününde Türkiye-AB Zirvesi düzenlenecek. Bu zirveye, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılması planlanıyor.

Türkiye'nin 7 Mart'taki zirvede sunduğu ve AB'nin de prensipte kabul ettiği teklif çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, nihai bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.

Teklife göre Türkiye'nin sorumlulukları

Türkiye'nin, sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve AB-Türkiye arasında işbirliğini güçlendirecek bu teklifine göre, Ankara, Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen kaçak göçmenleri, hızlı şekilde geri kabul edecek.

Bu geçici uygulama çerçevesinde, Yunan adaları Midilli, Sakız, Sisam, İleryoz ve İstanköy'de (Kos) sığınmacı ve göçmen akışını izleyecek birimler kurulacak. Bu birimlerde Türk irtibat görevlileri de yer alacak.

Bu çerçevede, Yunanistan ve Türkiye arasındaki mevcut anlaşmalar dahil, tüm yönetimsel ve yasal araçlar kullanılabilecek.

Teklife göre, Ege Denizi'nde can kayıpları ile insan kaçaklığını önlemek amacıyla da AB ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile irtibat halinde ve "yük paylaşımı" temelinde Suriyeli sığınmacılar yeniden yerleştirilecek.

Bu kapsamda, "Türkiye'nin Yunan adalarından geri kabul ettiği her bir Suriyeli için Türkiye'den başka bir Suriyeli, bir AB ülkesine" yerleştirilecek. 

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için AB desteğiyle hazırlanacak projeler de hızlı ve etkili şekilde uygulamaya konulacak.

Suriye içinde insani amaçlı "güvenlikli alanların" oluşturulması için AB'yle işbirliği yapılacak. 

Teklife göre AB'nin sorumlulukları 

Alınacak teklife göre AB de 3 milyar avroluk mevcut fonun kullanılmasını hızlandıracak.

Bu fona ek olarak AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 2018 sonuna kadar 3 milyar avro daha sağlayacak.

AB, Yunan adalarındaki tüm mültecileri tahliye edecek. Geri kabul sürecine ilişkin masraflar AB tarafından karşılanacak.

Brüksel'de 29 Kasım 2015'te yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nde, Ekim 2016 olarak belirlenen vizelerin kaldırılması tarihi öne çekilecek. Belirlenen yol haritasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi durumunda, Türk vatandaşları için vizeler en geç haziran ayı sonuna kadar kaldırılacak.

Türkiye'nin AB üyelik müzakere sürecinde yeni fasılların açılması kararına da hazırlık yapılacak.