Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre,  Ankara'nın yeni güvenlik konsepti çerçevesinde güvenlik planlaması yapıldı.  Planlamada önleyici polislik hizmetine ağırlık verildi.
 
Önleyici polislik hizmetinin sürekli ve etkin olarak yerine  getirilmesi, kamu düzeninin ve genel asayişin sağlanması, suçların oluşmadan  önlenmesi, suç işlendikten sonra ise takip edilip süratle sonuçlandırılması,  halkla iç içe güvenlik hizmetleri verilmesi amaçlanıyor.
 
Kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların yoğun olarak bulunduğu  Kızılay bölgesi, AŞTİ, Tren Garı, metro ve Ankaray hatları ve AVM'lerde polisin  daha görünür kılınması ve terörist grupların Ankara'yı hedef alan eylemlerine  karşı güçlü bir caydırıcılık sağlanması amacıyla, il merkezi genelinde 66 hassas  noktada sabit motorize ekip görevlendirildi.
 
Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde, sokak ve güzergahlarda  motorize ekip ve yaya devriye olarak görevlendirilen personele zimmetleme  işlemleri yapıldı.
 
Kent merkezindeki 34 AVM'de yaya polis devriyesi oluşturuldu, her  AVM'de 5 polis görevlendirildi. Yoğunluk yaşanan bulvar, cadde ve kamu  binalarının bulunduğu bölgelerde, devlet büyüklerinin bulundukları noktalarda ve  geçiş güzergahlarında 24 saat esasına göre şüpheli araç ve kişi uygulaması  yapılması kararı alındı. Mobil Plaka Tanıma Sistemli (MPTS) araçlarla çalıntı ve  ikiz plakalı araçların yakalanmasına dönük ring halinde görev yapan ekipler  oluşturuldu.
 
Çalıntı ve ikiz plakalı araçları tespit için aktif olarak kullanılan  10 MPTS'li ekip aracına takviye olarak Emniyet Genel Müdürlüğünden Ankara Emniyet  Müdürlüğüne tahsis edilmek üzere 30 MPTS'li araç talebinde bulunuldu.
 
Uygulamalar hayata geçirildi
 
Planlamalar kapsamında, Ankara'nın 7 giriş ve çıkış noktasında yol  kontrol ve arama noktaları oluşturuldu. 24 saat esasına göre yol uygulamaları  yapılırken, il merkezi sorumluluk bölgesinde tespit edilen 22 uygulama noktasında  Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ile Motosikletli Polis Timler Amirliği (Yunus)  ekiplerince başlatılan uygulamalar aralıksız sürdürülüyor.
 
Ayrıca Asayiş Şube Müdürlüğü ve Motosikletli Polis Timler Amirliği  ekipleri ve merkez ilçe emniyet müdürlükleri ekip ve personelince koordineli  olarak 59 değişik noktada, değişik zaman dilimlerinde rutin olmayan uygulamalar  düzenleniyor.
 
Asayiş Şube Müdürlüğünce yeni başkent güvenlik konsepti çerçevesinde  46 noktada yaya devriye hizmetine başlandı.
 
Son 6 günde yapılan kontrol ve aramalar
 
19 Mart ile 25 Mart günleri arasında yapılan 860 yol kontrolü ve  aramalarda, 53 bin 112 kişinin GBT-UYAP sorgulaması yapıldı, bunlardan hakkında  yakalama kararı bulunan 305'i adli mercilere teslim edildi.
 
Kontrollerde 23 bin 184 araç sorgulandı, 835 araca adli ve idari işlem  yapıldı. Bu aramalarda 7 tabanca, bir av tüfeği, 5 kuru sıkı tabanca, 148 adet  fişek, 350 gram uyuşturucu madde, 728 adet uyuşturucu hap, 78 adet taş kokain ele  geçirildi.