Hadiselerin meydana geldiği üniversitelerde eğitim gören öğrenciler yaşanılanlar hakkında oldukça endişeli. Onlar da akademisyenler gibi bunun bir ‘kaşıt görüş’ kavgası olmadığı düşüncesinde. Hadise günü Hacettepe Üniversitesi’nde bulunan hukuk fakültesi öğrencisi Mehmet Furkan Taşkıran, şahit olduklarını şöyle anlattı: “Olaylar olduğunda okuldaydım. Olayı çıkaranlara karşıt görüşlü öğrencilerdi demek doğru değil. Bizim üniversitemizde solcu öğrenciler daha fazla. Bunlar hükümet düşmanlığının verdiği bir durumla teröristlerin yanında yer alıyor, etkin oluyorlar. Dağ kadrosundan gelenler var mıdır bilmiyorum fakat örgütün gençlik yapılanmasında oldukları aşikar. Rektörlüğün soruşturma başlatması gerekiyor. Arkadaşlarımızın can güvenliği yok. Bizler okulumuzda şiddet istemiyoruz fakat karşı taraf milliyetçi arkadaşlarımıza durduk yere saldırdıkları için onlardan aklı selim olmalarını bekleyemeyiz.”  

SAYILARI AZ, SESLERİ ÇOK
 Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi İkinci sınıf talebesi Ahmet Ünal da, “Sebebi ve çıkaran kim olursa olsun okulumda şiddet olayları görmek istemiyorum. Olayları çıkaranların sayısı 100-150 kişi ama az olmalarına rağmen sesleri çok çıkıyor. Bu öğrencilere dokunulmuyor; gözaltına alınıp geri bırakılıyorlar. Her yıl kanlı olaylar çıkıyor. Bu ne zamana kadar devam edecek? Kimi zaman derslere girmemizi bile engelliyorlar. Ankara Gar’ındaki canlı bomba olayından sonra sınıfları basıp ders yaptırmadılar. Olayları provoke eden öğrenciler bence okuldan atılmalı” dedi. İsminin açıklanması istemeyen  Hacettepe İktisat Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi ise şöyle konuştu: “Hayatımda görmediğim, ‘bu da mı öğrenci?’ diyeceğimiz kişileri olaylarda en önde görüyoruz. Okulda öyle tipler var ki öğrenci olmasına ihtimal yok. Bunlar sayıca az olmasına rağmen sesleri çok çıkıyor”

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SERT ÇIKTI
Yaklaşık 10 öğrencinin yaralandığı olaylarından ardından açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi yönetimi ise, “İki grup arasında çıkan ve kampüs geneline yayılmayan durumda, hiçbir akademik personelimizin taraf olmadığı, aksine olayların yatışması için üstün gayret gösterdiği, buna karşılık asılsız şekilde suçlandığı, hedef gösterildiği haberler tamamen gerçek dışıdır” ifadeleriyle kendini savundu. “Üniversitemiz yönetimi, çalışanlarıyla gerek olayların yatıştırılmasında fedakârca rol almış gerekse talihsizce yaralanan öğrencilerimizin tedavisi için ivedilikle gerekenleri yapmıştır” diyen Yönetim, herhangi bir siyasi içerik taşıyan, terörü destekleyen simgenin, afişin hiçbir şekilde asılmasına ve yayılmasına müsaade etmediklerini de bildirdi.