Bölücü terör örgütünün, Kastamonu'da Başbakanlık miting otobüsüne eskortluk yapan polis aracına yönelik saldırının da arasında bulunduğu bir dizi eylemiyle ilgili davanın Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasına, tutuklu sanıklar Mehmet Can Oğuzsoy, Mehmet Kurt, Celal Bozkurt ile avukatları katıldı. Diğer tutuklu sanık Cihan Temel ise duruşmada hazır bulunmadı.

Sanıklardan Bozkurt, önceki savunmalarını tekrarladığını bildirirken, Oğuzsoy ve Kurt, terör örgütü PKK üyesi olduklarını kabul etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların son sözlerinin ardından hükmü açıkladı.

Buna göre sanıklardan Cihan Temel, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan bir kez, "kasten öldürme" suçundan iki kez olmak üzere, toplam üç defa ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

Sanıklar Mehmet Kurt ve Mehmet Can Oğuzsoy'a "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan bir kez, "kasten öldürme" suçundan bir kez olmak üzere toplam iki kez, sanık Celal Bozkurt'a ise "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Sanıklardan Cihan Temel 12 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 216 yıl, Mehmet Can Oğuzsoy 8 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 144 yıl, Mehmet Kurt 38 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 684 yıl, Celal Bozkurt da 9 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 162 yıl hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme ayrıca sanıkları, "konut dokunulmazlığı ihlali", "hırsızlık", "mala zarar verme" ve "nitelikli yağma" yağma suçlarından da cezalandırdı.