“Bugün Türkiye, uluslararası taraflarca desteklenen, ülkemizin istikrarının bozulmasının, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının güçsüz gösterilmek istendiği bir senaryoyla karşı karşıyadır” diyen Bağış şunları kaydetti:
> Türkiye’deki Kürtler, bu ülkeye inanıyorlar. Fakat PKK’lı teröristler Kürt bölgelerini eylemleriyle rehin alıyor. Geçtiğimiz haziran ayında onlar Türk hükümetini hedef aldılar. PKK elementlerini sömürmeye çalışan bazı yabancı taraflar var.
> Türkiye’nin iç problemlerle meşgul olmasını isteyen bu tarafların karşısında yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan durmaktadır.
> Türkiye, 2015 yılından beri DAEŞ’i terörist bir örgüt olarak kabul etti. Üstelik bunu  Ekim 2013’te, örgütün “Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)” olarak anıldığında duyurdu.
> Suriye içindeki herhangi bir etnik grubun bağımsızlığını ilan etmesi, problemi çözmeyecektir. Suriye’deki problemin kaynağı, başta bir diktatörün olduğu acımasız/vahşi rejimdir. Bu diktatör insanları öldürmekte ve şehirleri yağmalamaktadır. Eğer Rusya Devlet Başkanı Putin, gerçekten Suriye için siyasi bir çözüm arıyorsa Esad’ın çekilmesini sağlamalı.
> Türkiye, Kürtlerin, Arapların, Sünnilerin, Alevilerin ve Hıristiyanların haklarına sahip olabildiği, tüm Suriye için bir çözüm istemektedir. Halkının haklarını kullanabildiği demokratik bir devletin kuruluşu, Suriye için çözüm olacaktır.