Van'da, 17 Mart'ta terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında arama yapılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında, terör örgütüne hitaben yazılan öz eleştiri raporları, terör örgütü yandaşlarının şikayet mektupları ve örgüte eleman temin edilmesiyle ilgili ayrıntılı raporların ele geçirildiği öğrenildi.

PKK ŞUBESİ GİBİ

Alınan bilgiye göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla "terör örgütüne katılmak üzere kırsal alana eleman gönderildiği" ihbarı üzerine DBP İl Başkanlığı binasında yapılan aramalarda, bulunan belge ve dokümanlar, binanın terör örgütü PKK'nın şubesi gibi kullanıldığını ortaya koydu.

ÖRGÜTE KATILANLARIN LİSTESİ, ÖZ ELEŞTİRİ TUTANAKLARI...

Binanın duvarlarına 14 Ekim 2015'te İpekyolu ilçesindeki Milli Egemenlik Caddesi'nde çıkan çatışmada polis memuru Yusuf Diri'yi şehit eden terör örgütü mensubu Haşim Özpolat'ın posterleri ile bazı örgüt mensupları ve terör örgütü elebaşının fotoğraflarının asıldığını tespit eden güvenlik güçleri; terör örgütüne katılanların listesi, örgüte yönelik "öz eleştiri" tutanakları, yargılama faaliyetlerine ilişkin belgelerle örgütün eğitim faaliyetlerinde kullandığı dokümanlara da el koydu.

DERNEKLER FİŞLENMİŞ

Güvenlik güçlerinin, DBP İl Binasında yaptığı aramada ele geçirilen "Bize yakın olan ya da karşı olan oda, dernek ve kooperatifler" başlıklı belgelede, Van'daki tüm derneklerin "bize yakındır" ya da "bize karşıdır" şeklinde ifadelerle fişlendiği ortaya çıktı.

"BİZ SİLAHLI KANADIZ, YEREL YÖNERİMLERE GÖTÜRÜN"

İl binasında, eşi, terör örgütünün dağ kadrosundayken ölen kadının, AK Parti üyesi olduğu ileri sürülen bir kişinin sözde "yargılanması" için "sözde Tendürek sorumlusu" teröriste yazdığı şikayet mektubu da ele geçirildi. Terör örgütü PKK'nın sözde Tendürek sorumlusunun da kadının talebine karşılık "Biz örgütün silahlı kanadıyız. Bu konuyu yerel yönetimlere götürün" cevabını verdiği, kadının da bunun üzerine sorunun giderilmesi için DBP binasına müracaat ettiği belirlendi.

"KIZIM KAÇIRILDI, KAÇIRANI DAĞA GÖTÜRÜP YARGILAYIN"

İl binasında yapılan aramalarda kızı kaçırılan bir terör örgütü yandaşının, "Kızım kaçırıldı. Kızımı kaçıranın dağa götürülerek yargılanmasını istiyorum" şeklindeki mektubu da ele geçirilen belgeler arasında yer aldı.

OY VERMEYENLER İÇİN İKNA KOMİSYONLARI KURMUŞLAR

Aramada, partinin çalışmalarına katılmayan, destek vermeyenlerin terör örgütüne hitaben yazdığı "öz eleştiri" raporlarını bulan güvenlik güçleri, seçimlerde DBP ya da HDP'ye oy vermeyen ailelerin isimlerinin not edilerek, sözde "ikna komisyonları" adı altında seçmenlere baskı yapıldığına dair belgelere de el koydu.

Terör örgütüne katılmak isteyen gençler arasında "dağ kadrosunda değerlendirilebilir", "şehir yapılanmasında değerlendirilebilir" şeklinde sınıflandırmanın yapıldığına dair kayıtların tutulduğu dokümanların çıktığı il binasında, örgütün ideolojik temellerini anlatan derslerin verildiği sözde "müfredat programı" da ele geçirildi.

Van'da 32 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyon ile DBP il binasında yapılan aramada 2 tabanca, 2 av tüfeği, telsiz, 5 mutfak tüpü, örgütsel dokümanlar, 8 sapan, çok sayıda bilye, kar maskeleri ve 16 havai fişek rampası bulunmuştu.