24 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun tanıtımı bugün yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, medya mensupları, Bakanlar ve Milletvekilleriyle, eski ve faal sporcular katıldı.

Tanıtımda kısa bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '1963 yılında Marmara turuyla başlayan 1965'de uluslararası statüye kavuşan 1966'da Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan bu bisiklet turu hem ülkemizin tanıtımı hem de bisiklet sporunun sevilmesi noktasında bu organizasyonu Cumhurbaşkanı olarak desteklediğimi ve desteklemeye devam edeceğimi özellikle belirtmek isterim. Spor insanlığın ortak dilidir. Farklı dili konuşan, farklı inançlardan, kültürlerden insanların aynı amaç doğrultusunda biraraya gelmesi dünyadaki diğer sorunların çözümü için bize yol gösteriyor. Spordaki bu anlayışı siyasi, sosyal, ekonomik sorunların çözümüne de tahvil etmeliyiz. Bizim medeniyetimizin insana insan olduğu için değer veren bir birikim üzerinde yükselerek tüm dünyayı aydınlatmıştır. Bugün de bölgemizde ve dünyada çıkan sorunlara aynı anlayışla yaklaşıyoruz. Sporun bu mücadeleye katkı sağlayan bir yönü olduğuna inanıyorum. 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun hayırlı olmasını diliyorum. Allah tüm sporcuların ellerine, ayaklarına, nefeslerine kuvvet versin, pedallarını hızlı çevirsin diyorum. Hepsine başarılar diliyorum.' dedi.

Erdoğan konuşmasının ardından bisiklete binerek basın mensuplarına poz verdi.

Bisiklet Turu'nda parkur değişti
Türkiye Bisiklet Federasyonu, 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun Alanya'dan verilen startının bu sene İstanbul'dan verilmesi kararını aldı. Güzergahlar üzerinde çalışmalar yapan Bisiklet Federasyonu'nun belirlediği parkur şu şekilde:
“İstanbul – Konya – Kapadokya – Aksaray – Alanya – Belek – Kemer – Elmalı – Kumluca – Fethiye – Babadağ – Marmaris – Selçuk"
Eski parkur ise şöyleydi:
“Alanya – Kemer – Elmalı – Dalaman – Fethiye – Marmaris – Bodrum – Milas – Selçuk – İzmir – İstanbul"