Şırnak'ın Silopi ilçesinde, PKK'lı teröristlerce zırhlı polis aracına düzenlenen roketatarlı saldırının ardından 5 Nisan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası asker ve emniyet güçleri tarafından başlatılan ortak operasyon devam ediyor. Silopi'de, yüzde 70'i tamamlanan operasyonda güvenlik güçleri Başak ve Barbaros mahallelerinde arama tarama çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bir polisin şehit düştüğü, 4 polisin yaralandığı terör saldırısının ardından ilçe merkezinde yeniden barikatlar oluşturmaya çalışan teröristlere anında müdahale eden güvenlik güçleri, 14 el yapımı patlayıcıyı imha etti.
Güvenlik kaynakları, teröristlerin patlayıcıların etkisini artırmak için çivi, bilye gibi malzemeler kullandığı, uzun kablolarla patlayıcıları uzaktan kontrol etmeye çalıştığını bildirdi.
Güvenlik güçlerinin ilerleyişini durdurmak için sokak aralarına, evlere el yapımı patlayıcılar yerleştiren teröristler binaların duvarlarında açtıkları deliklerden zaman zaman ateş açıyor.

- 6 PKK'lı etkisiz hale getirildi
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede güvenlik güçleri, son 10 gün içinde 6 teröristi etkisiz hale getirirken, bin 51 evde arama yaptı. Operasyonda sona yaklaşılırken bugüne kadar 2 roketatar, 4 uzun namlulu silah, 11 el bombası, 16 roketatar mermisi, 11 roketatar sevk fişeği, telsiz ile çok sayıda mermi ile yaşam malzemeleri ele geçirildi.
Çok sayıda evin duvarını geçiş için delen teröristlerin ilçeden kaçışına izin vermeyen güvenlik güçleri, kırsalda da önlem aldı.

- Vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılıyor
Silopi Kaymakamlığının Yenişehir, Dicle ve Ofis mahallelerinde belli saatlerde araçlardan gıda satışı yapılmasına izin vermesinin ardından bazı vatandaşlar bu mahallelerde zaman zaman evlerinden çıkarak temel ihtiyaçlarını karşılıyor. İlçede sürekli sokağa çıkma yasağının sürdüğüne dair anonslar yapılıyor.
İlçede, acil hastalar 112 Acil Servisi ambulanslarıyla hastaneye kaldırılıyor. Ayrıca, sağlık görevlileri tarafından da evlere ilaç servisi yapılıyor.
Silopi'de 4 Nisan akşamı PKK'lı teröristler tarafından zırhlı araca yapılan saldırıda bir polis memuru şehit düşmüş, 4 polis memuru yaralanmış, saldırının ardından Kaymakamlık tarafından terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/Ç maddesi gereğince ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve operasyon başlatılmıştı.