Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sabah Anayasa Mahkemesi'nde yüksek mahkemenin 54. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek törene katılacak. Erdoğan'ın, bu törene katılacak olması, Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'nin bazı kararlarına gösterdiği tepkinin o kararlarla sınırlı olduğu ve devletin ana işleyişindeki uyumda temel bir sıkıntının olmadığını göstermesi açısından sembolik açıdan önemli.

CAN DÜNDAR KARARI SONRASI BAŞ BAŞA GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan; Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyelerine ilişkin kararının ardından ilk kez 5 Nisan'da baş başa görüşmüştü. Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bu kabulde, Erdoğan'a, yüksek mahkemenin kuruluş yıl dönümü davetiyesini iletmişti.

Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi'ndeki törene katılıp katılmayacağı merak ediliyordu.

'SAYGI DUYMUYORUM' DEMİŞTİ

Erdoğan; Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tahliyesiyle ilgili yüksek mahkeme kararının ardından, "karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak ve yahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM'e gideceklerdi." demişti.

Zühtü Arslan da, "Kararlarımız eleştirilebilir ama bütün makamları bağlar" demişti.

ERDOĞAN'A DAVETİYE GİTMİŞTİ

Bu polemiklerin ardından 5 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan ile Arslan görüşmüştü. Arslan, Cumhurbaşkanı'na davetiyeyi iletmişti.

TÖRENE KATILACAK

Erdoğan, bu sabah saat 10.30'da Anayasa Mahkemesi'nin 54. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılacak törene katılacak. Tören, Anayasa Mahkemesi'nin Ankara - İncek'teki binasında yapılacak. (Kaynak: Milliyet)