Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliğince düzenlenen 2. Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Sayın Meclis Başkanımızın söylediği bir söz üzerinden gerçekten Türkiye'de bir siyasi gündem oluşturmaya kalkmak ya da bunun üzerinden herhangi bir şekilde tartışma ortamı oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Sayın Meclis Başkanımız kendi kişisel görüşünü ifade etmiştir. Biz bunu söyledik. Arkasından Sayın Meclis Başkanımız da bunun kişisel görüşü olduğunu, parti adına yapılmış bir görüş olmadığını, Türkiye'deki eski katı laikçi, dini inançlara, yaşayışlara karşı baskıları gözönüne alarak, bunlardan yola çıkarak bir temennide bulunduğunu kendisi de ifade etmiştir."

"Laiklikle ilgili bir tartışma gündemimizde olmamıştır"
Kurtulmuş, "Biz AK Parti olarak anayasa çalışmalarımızı hem parti içerisinde hem Bakanlar Kurulunda hem ortak komisyonlarda sürdürüyoruz. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var." ifadelerini kullanarak, "Bu anayasa yapılırken de çeşitli konuların tartışılmasından daha tabii bir iş olamaz. Bu kapsamda anayasayla ilgili herhangi bir konunun tartışılmasını doğal karşılamak gerekir. Ama bizim çalışmalarımızın içerisinde bu konu, laiklikle ilgili bir tartışma gündeme gelmemiştir, gündemimizde olmamıştır." şeklinde konuştu.

Rusya ile ilişkiler
Rusya Dışişleri Bakanlığının "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte normalleşmesinin beklenmediği" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, açıklamanın siyasi olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin hiçbir ülkeye karşı hasmane tutum içerisinde olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını söyledi.

Kurtulmuş, Kırım Tatar Meclisi kapatılması konusundaki soru üzerine, Türkiye'nin Kırım meselesini ve oradaki her gelişmeyi yakından takip ettiğini belirtti.