Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda gerçekleşen görüşmenin ardından, Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada tarafların, Kürt bölgesi ve Irak'ta meydana gelen gelişmeler, terör örgütü DAEŞ ile mücadele ve Suriye'nin durumu üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, IKBY Başkanı Barzani, bölgeye ziyaretlerinden dolayı misafir heyete, ayrıca desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

Barzani'nin IKBY ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptığı belirtilirken, "Her iki taraf komşudur ve aynı coğrafyada yaşıyor. Barış ve istikrarın güçlendirilmesi için gayret sarf edilmesi gerekiyor." dediği kaydedildi.

"IKBY başarılı bir şekilde zorluklara göğüs geriyor"

Açıklamada Yılmaz'ın, "Türkiye, Kürt bölgesinin gelişmesi ve kalkınmasından yanadır. Bölgenin istikrar ve güvenliği, Türkiye'nin istikrarı, güvenliği ve gelişmesi demektir. Amacımız, her türlü konuda Türkiye ve bölgenin ilişkilerinin geliştirilmesidir." şeklindeki ifadelerine yer verildi.

IKBY'deki mali krize rağmen bölgenin çok iyi yönetildiğini belirten Yılmaz'ın, "DAEŞ'in ortaya çıkması, akabinde iki milyon iç göçmen ve sığınmacının bölgeye gelmesi, petrol fiyatlarında meydana gelen ciddi düşüş, mali kriz, Bağdat tarafından bütçenin kesilmesi, bölgeyi çok büyük krizler içerisine koymuştur. Ancak krizle çok iyi bir şekilde idare edilmiştir." ifadelerini kullandığı bildirildi.