İçişleri Bakanı Efkan Ala, Mecliste gazetecilere açıklama yaparak, Bursa ve Gaziantep'deki terör saldırılarına ilişkin elde edilen bilgileri paylaştı.

Bursa'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği ve örgüt bağlantılarının tespit edildiğini belirten Ala, "Bursa'daki terör saldırısını gerçekleştiren kişi Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu PKK bölücü terör örgütüne üye Eser Çali." diye konuştu.

Teröristin iki ayrı kimlik kullandığı bilgisinin daha önce açıklandığını, titiz bir çalışmayla kişinin kimliğinin adli tıp sonucuyla da tespit edildiğini belirten Ala, "Bütün çalışmalar tamamlandı. Şu an konuyla ilgili 6 kişi tutukludur, yine gözaltılar ve tutuklamalar olabilir." ifadesini kullandı.

Gaziantep saldırısına ilişkin 40 kişi gözaltında

Bakan Ala, Gaziantep’deki terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın da devam ettiğini, 40'ın üzerinde kişinin gözaltına alındığını ifade ederek, "Kısa zamanda bu menfur saldırıları gerçekleştiren kişilerin kimlikleri ve örgütleriyle ilgili çalışmalar önemli bir aşamaya gelmiştir. Biri sonuçlandırılmış, öbürü devam ediyor. DAEŞ terör örgütüne bağlı bu menfur saldırıyı gerçekleştiren kişi. Onun kimliği de tespit edilmiştir. Bağlantılı kişiler gözaltına alınmıştır." dedi.

Ala, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün de Türkiye'de layıkıyla kutlandığını belirterek, kutlamalara 180 bin kişinin katıldığını, 140 farklı etkinlik için 200 bine yakın güvenlik gücünün görevlendirildiğini anlattı.

Kutlamalar kapsamında bazı ufak tefek olaylarda gözaltılar yaşandığını ifade eden Ala, "Allah’a çok şükür alınan tedbirler, yapılan işbirliği, kurulan diyalog Türkiye’deki güvenlik güçlerinin oraya katılanların güvenliğini tesis, temin etmek için çalışmalar yaptığı yönündeki anlayışın benimsenmesi bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’ye yakışır kutlamalar olabiliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.