Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TÜBİTAK Uzay Optik Sistemler Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı (OPMER) temel atma ile TÜBİTAK SAGE-İleri Birleştirme Teknolojileri, Mobil Uçuş Test Altyapısı açılış töreninde yaptığı konuşmada, TÜBİTAK SAGE'den memnun olduklarını, sadece SOM Füzesi'nin üretilmesinin bile bu memnuniyet için geçerli bir neden oluşturduğunu söyledi.

TÜBİTAK'ın güvenlik hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması için gece-gündüz çalıştığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Milli seferberlik içerisinde karada, denizde, havada olacağız ama uzayı da boş bırakmayacağız. Göktürk-2 Uydusu'nu gönderdik. Göktürk-1'in, TAI'de testleri sürüyor. Bundan sonra hem iletişimde hem istihbarat amaçlı uydularda hem TÜBİTAK Uzay hem TAI kullanılacak. birlikte ayrısı gayrısı olmadan bir çalışma yapacaklar. Kurumlarımıza, şirketlerimize, Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Çünkü biz insanımıza güveniyoruz."

"Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefini yakalarız"

Türkiye'nin dışa bağımlılığının her geçen gün azaltıldığını vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yolda gidersek 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birini yapma hedefimiz var. Bunun için 500 milyar dolarlık bir ihracatı yakalamamız lazım. Hiç kolay değil ama inanırsak başarırız. Yüksek katma değerli ürünleri, bilgiye dayalı ürünleri üretip ihraç edersek, mesela 1,5 dolarlık bir kilogram ihracat yerine ATAK Helikopteri'ni ihraç edersek 5 bin dolar, Göktürk-2 Uydusu gibi bir uyduyu yapıp ihraç edersek kilogramı 200 bin dolar, galyum nitrat bazlı çip üretirsek belki kilogramı 10 bin dolar... Böyle yüksek katma değerli ürünleri üretip ihraç edersek hiç şüpheniz olmasın ki o 500 milyar dolarlık ihracat ve Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması hedefini yakalarız.