AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, parlamentoda gazetecilere açıklama yaptı. Bostancı, hakkında dosyası olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili Anayasa değişiklik önerisini, CHP ve MHP ile de müzakere ederek, gelecek hafta pazartesi ve çarşamba günü görüşmeyi planladıklarını belirtti.

Naci Bostancı, son çalışma takvimine göre, 17 Mayıs Salı günü Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkındaki gensorunun görüşüleceğini ve Anayasa değişiklikliği teklifinin birinci tur görüşmelerinin yapılacağını, teklifin sadece oylamasının yapılacağını ikinci tur görüşmelerinin de 20 Mayıs Cuma günü saat 11.00'de toplanacak Genel Kurulda gerçekleştirileceğini söyledi. Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile görüşüldüğünü belirterek, "Kısa sürede biteceği düşünüldüğünden, saat 11.00'de başlaması, CHP açısından da çok problem doğurmayacak bir saat gibi görülüyor." ifadesini kullandı.


"İki referandum birlikte yapılabilir"
"AK Parti'nin dokunulmazlıklar ve Anayasa değişikliği tekliflerinin, takvimin uyması halinde aynı gün referanduma sunulup sunulamayacağı" ile ilgili görüşü sorulan Bostancı, "Olabilir tabii. Milleti iki kere sandığa götürmenin manası yok. Ama ümit ederim dokunulmazlık meselesi referanduma gitmeksizin, 367'nin üzerinde oyla kabul edilir. Çünkü benim gördüğüm, siyasetin ortak aklı selimi bunu gerektirir. Herkesin de yararına olanın bu olduğunu düşünürüm. Eğer referanduma giderse çok yüksek bir oy oranıyla geçeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Meclis'teki partilerin aklı selimle davranıp, o çerçevede bu işi referanduma götürmeden Anayasa değişikliğine evet demelerini bekleriz." diye konuştu.