AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuştu. Sözlerine, "Allah'a hamd, alemlere rahmet olarak gönderdiği Resulü'ne salatu selam olsun, insana, zamana ve mekana selam olsun." diye başlayan Ahmet Davutoğlu, geçmiş Berat Kandili ve yaklaşan Ramazan'ın hayırlara vesile olmasını diledi.

Bütün AK Parti ailesini, Türkiye'yi ve İslam dünyasını, bütün insanlığı selamlayan Davutoğlu, gazi ve şehitleri minnetle, AK Parti'ye katkıda bulunan, hayatını kaybetmiş dava arkadaşlarını rahmetle andığını belirtti.

Ahmet Davutoğlu, kongrenin hayırlı olması, AK Parti'nin temsil ettiği asli davanın sonsuza kadar muzaffer olması dileğinde bulundu.

AK Parti'nin 2. Genel Başkanı olduğu kongrenin bir "Veda" değil "Vefa" kongresi olduğunu söylediğini anımsatan Davutoğlu, "O gün verdiğimiz sözü namus bildik ve o günden bugüne ahdimize, akdimize sadık kaldık. O günden beri, ülkemizin ve milletimizin hukukunu, partimizin ve Cumhurbaşkanımızın hukukunu büyük bir özenle koruduk. O günden itibaren sizlerle birlikte yoğun bir siyasi mücadele verdik. Sizlerle birlikte destansı başarılara imza attık. Daima partimizin, hareketimizin, davamızın birliğini, bütünlüğünü gözettik. Allah'ın izniyle son nefesimize kadar da onu gözetmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Küresel piyasaların henüz toparlanmadığı, komşu ülkelerdeki istikrarsızlıkların devam ettiği ve terörün acımasız yüzünü bir kez daha gösterdiği bir dönemde zor bir görev devraldıklarını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet döneminin en kapsamlı terör tehdidiyle karşı karşıya kaldık. PKK, DHKP-C ve DEAŞ başta olmak üzere, kan döken, can alan terör örgütlerine karşı son derece etkin ve başarılı mücadele verdik. Ve dedik ki 'Ülkemizin her dağı, her ırmağı, her şehri, her ilçesi, her sokağı terörden temizleninceye kadar mücadelemiz devam edecektir.' Bu, bizim şehitlerimize sözümüzdür, milletimize sözümüzdür ve bu yolda kararlılıkla devam edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Milletimizin huzur ve güvenliğinden, ülkemizin refah ve istikrarından asla taviz vermedik. Bu dönemde Türkiye, bölgesinde devam etmekte olan yangınlara rağmen, hem istikrarını korudu hem de her alanda atılımlarını sürdürdü. Türkiye büyümeye, kalkınmaya, dev yatırımlarla geleceğini inşa etmeye devam etti. Devraldığımız hizmet kervanını bir an bile yavaşlatmadık. Aksine aşkla, heyecanla ülkemizi baştan başa mamur etme çabasında olduk."

"Biz ahde vefayı her şeyin üzerinde tuttuk"
Davutoğlu, partisinin Ankara Spor Salonu'ndaki 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, partisinin birinci olağanüstü kongresine "vefa kongresi" dediklerini hatırlatarak, bu kongrenin de "vefa kongresi" olmasına yönelik temennisini iletti.

"Bu benim açımdan, AK Parti kadroları, bizlere oy veren 24 milyon ak sevdalılar açısından bir veda değil, vefa kongresi olmalıdır" diyen Davutoğlu, ahde vefayı her şeyin üzerinden tuttuklarını vurguladı. Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz ama ahdimize, ilkelerimize, davamıza asla veda etmeyiz, asla dönmeyiz, asla bırakmayız. Biz geçici gündemlerin değil, kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Ne yoldan saparız, ne yoldaki tuzaklara düşeriz, ne de ufkumuzu, davamızı, aşkımızı, sevdamızı unuturuz. Biliriz ki bir gün hepimiz bu geçici, fani dünyaya veda edeceğiz. Geriye sadece Rabbimize ve milletimize verdiğimiz sözlere vefamız kalacak. Allah bizleri vefalı olanlarla beraber eylesin, bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz ama bu hareketin vazgeçmediği, vazgeçmeyeceği değerleri ve ilkeleri vardır. AK Parti asla bir hizbin, bir kliğin, bir zümrenin partisi olmamıştır, olmayacaktır. AK Parti bütün milletimizin, Türkiye'nin partisi olmuştur, böyle olmaya da devam edecektir. AK Parti'yi de sıradan bir partinin ötesine taşıyarak bir millet hareketi yapan şey de budur, bu dava şuurudur."

"Görevi devretme kararımın yegane gerekçesi, partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değerdir"

Partisinde yeni bir dönüm noktasına geldiklerine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle dedi:

"Bu konuşmayı yapmak benim için kolay görülmeyebilir bazıları açısından ama sizin huzurunuzda bulunmak benim için her zaman en büyük şeref olmuştur, en büyük şeref olacaktır. Bir Allah'ın huzuruna bir de sizin huzurunuza ve milletimizin huzuruna Allah hep ak alınla çıkmayı nasip etsin. 

Daha önce iki kez sizlerle birlikte olduğum bu salonda, zaferle sonuçlanmış bir seçimden kısa bir süre sonra yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin maşeri vicdanında oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım ama meselemiz, derdimiz, davamız, bütün şahsi hallerimizin üzerindedir. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49,5 oy ve 24 milyon seçmenin desteğini aldıktan 6 ay sonra olağanüstü kongre kararı alıp görevi devretme kararımın arkasındaki yegane gerekçe, partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değer ve AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir."